Görüşme suya düştü

Baykal ile Erdoğan arasındaki görüşme gerginliği sürüyor

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

Başbakan Erdoğan: Kamerasız eyvallah

Başbakan Erdoğan ve ana muhalefet lideri Baykal’ın ‘demokratik açılım görüşmesi’ suya düştü. Başbakan Erdoğan, CHP lideri Baykal’a mektup yazarak açılımı görüşmek istediğini söylemişti. Ancak Baykal, görüşmenin kamera tarafından kaydedilmesi şartını getirmişti. Baykal’ın görüşmeyi kaydetme ısrarına tepki gösteren Erdoğan, “Tabii Sayın Baykal’a gideceğim de yani böyle elimde veya elinde kameralarla birilerinin oraya gelmesi diye bir düşüncem yok. Kendileri eğer kamerasız kabul ederlerse eyvallah” dedi.

CHP lideri Baykal: Kamerasız olmaz

Başbakan Erdoğan’ın kamera kaydını kabul etmeyeceği açıklamasına Deniz Baykal’ın yanıtı gecikmedi. Baykal şunları söyledi: “Bazı önemli devlet bilgilerini iletmek istiyorum diyorsa, onun şartları ayrı. Ama bu görüşme o değil. Üç robot kamera hazır. Kapalı kapılar ardında görüşmeye katkı sunmamız mümkün değil. Takdir kendisinindir. Başbakan şeffaf ortamda görüşme yapmaya hazır olduğunda görüşürüz.”

’Ya noter getirin ya da ‘chat’leşin’

Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Baykal’ın ‘kameralı görüşme’ polemiğine MHP de dahil oldu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, kamera krizinde Baykal’a destek verdi. “Başbakan bu konuda talepkâr olduğuna göre evsahibinin kuralına uymalıdır. Misafir umduğunu değil bulduğunu yer” diyen Vural şöyle devam etti: “Görüşme noter tarafından kayıt altına alınabilir. İki taraf da onaylamadıkça yayınlanmaz Ben çetleşmeyi (Chat: İnternette sohbet) önermiştim. Çetleşme yoluyla bunu yaparlarsa kimsenin haberi olmaz.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.