Göz altı torbasına neden olan yiyecekler

Göz altı torbaları baş belası haline gelmeye başladıysa ve bu durumun genetik faktörlerin dışında tükettiğiniz besinlerden kaynaklandığını söyleseydik ne derdiniz? Her gece güzel bir uyku uyumanıza rağmen göz altı torbalarından kurtulamıyorsanız tükettiğiniz besinleri gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

27 Eylül 2019, Cuma 15:04
A A

Sabah uyandığınızda göz altı torbalarınız canınızı sıkıyorsa kozmetik ürünlere gelmeden önce sorunu içerden çözmenizde fayda var. Tükettiğiniz yiyecekleri tekrar gözden geçirerek göz altı torbalarının oluşmasına engel olabilirsiniz.


Konserve gıdalar

Konserve gıdalar şiş gözlere sebep olabileceği gibi başka sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu yüzden konserve gıdaları yemeden ya da pişirmeden önce gıdaları iyice yıkamanız önerilir.

Domates

Domates


Domates de şişkinliğe sebep olan solanin isimli bir maddeyi içeren patlıcangil ailesine aittir. Eğer düzenli olarak gözlerinizin ve göz altlarınızın şiştiğini fark ediyorsanız domates yememeyi deneyin.

Buğday, arpa ve çavdar

Buğday, arpa ve çavdar

Eğer buğdaya, arpaya veya çavdara alerjiniz ya da gluten duyarlılığınız varsa bu besinleri içeren herhangi bir şey yemek şişkinliğe sebep olacaktır. Bunun gibi durumlarda en doğrusu buğday bazlı yiyeceklere veda edip başka alternatifler bulmaktır.

Süt ürünleri

Süt ürünleri

Dünya üzerindeki yetişkinlerin %65-70'inin laktoz duyarlılığı olduğu düşünülüyor yani laktoz duyarlılığı düşündüğünüzden daha da yaygın. Eğer sizin de metabolizmanız süt ürünlerinden hoşlanmıyorsa şişkinlikten uzak bir hayat sürmek için onlardan uzak durmanızı öneririz.

Şeker

Şeker


Şeker, şişkinliğe en çok neden olan yiyeceklerden biri. Tüm vücutta şişkinliğe neden olan şeker, göz çevresinde daha fazla şişkinliğe sebep olur bunun sebebi ise buradaki derinin ince ve şişmeye meyilli olmasıdır. Şekeri azaltmanızın ya da tamamen hayatınızdan çıkarmanızın başka yararları da vardır. Yapay şeker veya tatlandırıcılar da konu şişkinlik olduğunda en az normal şeker kadar tehlikelidir.

Acı biber

Acı biber

Domates gibi acı biber de patlıcangil ailesindendir. Solaninin yanı sıra kapsisin adı verilen bir bileşen de içeren acı biber yanmaya ve şişmeye sebep olabilirler. Bu şişkinlik de genellikle göz etrafında oluşmaya meyillidir.

Sıradaki haber yükleniyor...