Göz çevresi kremi kullanırken sık yapılan 5 yanlış!

Bir insanla karşı karşıya geldiğimizde yüzünde ilk baktığımız yer gözleri. Gözler iletişimin anahtarı. İşte bu nedenle bakımı çok nemli. Peki göz çevresindeki kırışıklıklara karşı kullandığımız göz kremlerini ne kadar doğru kullanıyoruz? İşte göz kremi kullanırken sıkça yapılan önemli yanlışlar...

27 Ekim 2021, Çarşamba 14:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vücudumuzdaki en ince deri göz çevresindeki derimiz. Bu nedenle hem çok hassas hem de dış etkenlerden kolayca etkileniyor. Mimiklerimiz nedeniyle de kırışıklıklara eğilimli olan göz çevresindeki derinin nemli tutulması, gerekli bakımlarının yapılması gerekiyor. Peki göz çevremizin daha geç kırışması için sürdüğümüz bakım kremlerini ne kadar doğru kullanıyoruz? 

1. Göz kremi kullanmaya geç başlanması

1. Göz kremi kullanmaya geç başlanması

Sanılanın aksine göz çevresi için kullandığımız bakım kremlerini 25-30 yaşından sonraya bırakmamak gerekiyor. Çünkü göz çevremiz genç yaşlarda da kırışabiliyor. Sürekli ekran başında olduğumuz bu yeni dönemde, bir de kuru hava eklenince göz kaslarımız yorgun düşüyor. İşte bu nedenle göz çevresi kremlerini kullanmaya 20'li yaşlardan itibaren başlamanız gerekiyor. Tabii ki yaşınıza uygun olan ürünler olacak şekilde. 

2. Göz çevresinde o bölgeye uygun olmayan bakım kremleri kullanılması

2. Göz çevresinde o bölgeye uygun olmayan bakım kremleri kullanılması

Başta da belirtmiştik. Göz çevresindeki derimiz vücudumuzdaki en ince deri. Bu nedenle bu bölgeye, sadece göz çevresi için üretilmiş özel kremlerin ve serumların uygulanması gerekiyor. Üstelik, yüzümüz için kullandığımız yağ içere kremler, göz çevresindeki cilde gereksiz yükleme yapılmasına neden oluyor. Oysaki göz çevresi için üretilen kremler göz çevresindeki deri tarafından kolayca emiliyor ve o derinin ihtiyacı olan besinleri sağlıyor. Bu nedenle göz çevresine, vücudumuzun diğer bölgelerine uyguladığımız krem ve serumları sürmememiz gerekiyor. 

3. Göz altı torbalarını ve morluklarını gidermek için göz kremi kullanılması

3. Göz altı torbalarını ve morluklarını gidermek için göz kremi kullanılması

Göz çevresi kremleri göz altı morluklarını ve göz altı torbalarını gidermez. Sadece göz çevresindeki derinin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur. Bu anlamda bir göz kreminden kırışıklıkları gidermesini de bekleyemeyiz. Amacımız göz çevremizin mümkün olduğunca geç kırışmasını, yaşlanmasını önlemek. Bu nedenle kremler göz çevresi kırışmaya başlanmadan önce kullanılmalıdır. 

Ayrıca göz altı torbaları ve morlukları göz kremleri ile geçmez. Bunlar için başka uygulamalar yapmanız gerekir. 

4. Göz çevresi kreminin yanlış bölgeye sürülmesi

4. Göz çevresi kreminin yanlış bölgeye sürülmesi

Göz çevresi kremlerini birçok insan özellikle kazayakları bölgesine sürer ancak göz kapaklarının yukarısı ve aşağısı daha erken yaşlanır. Bu nedenle göz kapaklarına yönelik bakım da yapılması gerekir. 

5. Tüm göz kremlerinin aynı özellliklerde olduğunun sanılması

5. Tüm göz kremlerinin aynı özellliklerde olduğunun sanılması

Göz çevresi için krem seçerken markasına, kokusuna, fiyatına bakarak alıyorsanız, yanılıyorsunuz. Göz çevresi için pek çok farklı krem ve serum seçeneği vardır. Kimi uzun vadeli kullanımda kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olurken, kimisi sadece geçici ve kozmetik bir etki yaratır. Her kişinn göz çevresinin sorunları farklı olduğu için kişinin yaşına, cilt tipine, genetik yapısına, sorununa yönelik göz çevresi kremi seçmesi gerekir. Bu nedenle göz çevresi için ilk kreminizi seçmeden önce bir uzmandan yardım almanız, sonraki seçimlerinizde daha doğru ürünler almanızı sağlar. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kabarık saçlar için 6 çözüm! Saçlarda elektriklenmeyi önlemenin pratik yolları