Göz çevresindeki kazayağı kırışıkları için doğal çözümler

Doğanın bize sunduğu şifa dolu besinler birçok cilt probleminden kurtulmamıza yardımcı oluyor. Bunlardan biri de gözlerimizin kenarlarındaki kazayağı denen kırışıklar. Gelin tariflere birlikte bakalım...

08 Aralık 2018, Cumartesi 13:08
A A
1- Süt

1- Süt

Her evde mutlaka bulunan süt, kemiklerimizin kalsiyum ihtiyacını karşıladığı kadar kazayağı kırışıklıklarını da azaltmada başarılı bir yardımcı. Temiz bir bezi ya da makyaj temizleme pamuğunu süte batırın ve göz çevrenize sürün. Bu şekilde en az 5 dakika bekleyin ve yüzünüzü suyla durulayın. Bu işlemi isterseniz tüm yüzünüze de uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak süt ile bakım yaptığınızda cildinizdeki yenilenmeyi fark edebilirsiniz.

 

2- Yumurta beyazı

2- Yumurta beyazı

Yumurta da evimizde bulunan sağlık deposu ürünlerden. Kazayağı kırışıklıklarını yok etme konusunda da mucizevi bir etkiye sahip. Bir kaba yumurtanın beyazını alın ve köpük kıvamını yakalayana kadar mikserle çırpın. Elde ettiğiniz köpüğü göz çevrenize dikkatli bir şekilde sürün. 15 dakika kadar kurumasını bekleyin. Bu süreçte köpüğü sürdüğünüz kısımların gerginleştiğini de hissedeceksiniz. 15 dakika sonunda ılık suyla göz çevrenizi yumurtadan arındırın. Haftada iki kere düzenli olarak bu tarifi uygularsanız kırışıklığın olduğu bölgenin gerginleştiğini ve kazayağı görüntüsünün gözle görülür şekilde azaldığına şahit olacaksınız.

3- Aloe Vera

3- Aloe Vera

Artık ulaşılması zor olmayan bitkilerden biri olan aloe vera, cilt için adeta bir şifa deposu. Aloe vera jelini kazayağı kırışıklıklarınızın olduğu bölgeye iyice yedirin. Gece yatmadan önce uyguluyorsanız bu şekilde uyuyun ve sabah soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Eğer gün içerisinde yapıyorsanız en az 1 saat beklettikten sonra yüzünüzü durulayın. 

4- Avokado

4- Avokado

Avokado da gerçek bir şifa deposu. Özellikle vitamin ve mineraller açısından zengin olması sebebiyle tabii ki genç ve sağlıklı görünümün de anahtarı. Kazayağı kırışıklıklarınız için bir avokadoyu ortadan ikiye bölün. Daha dolgun, etli olan kısmının kabuğunu soyduktan sonra püre haline gelene kadar ezin. Kırışıklıkların olduğu bölgeye sürün ve 25 dakika kadar bu şekilde bekleyin. 

5- Salatalık

5- Salatalık

Listenin en tanıdık ama her derde şifa ürünlerinden biri de salatalık. Faydaları saymakla bitmeyen salatalık, kazayağı kırışıklıklarını da hedef alarak ciddi oranda azaltıyor. Bir adet salatalığı rendeleyin. Daha sonra suyunu bir kasenin içerisine süzün. Bir makyaj temizleme pamuğunu bu suya batırın ve kazayağı kırışıklıklarınızın olduğu bölgeye koyun. Bu şekilde 20 dakika bekleyin. İhtiyaç duyduğunuz an pamuğu tekrar bu suya batırıp yenileyebilirsiniz. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.