Göz iltihabına ne iyi gelir, neden olur? Göz iltihabı nasıl düzelir, nasıl geçer?

Gözümüz, aynı ağzımız gibi dışarıdan gelen tüm etkenlere açık bir sahadır. Göz kapağımızı açıp kapatarak sürekli olarak havadan gelen engelleri; tozu, toprağı, mikropları engelleriz. Aynı zamanda gözün üzerini nemlendiririz. İşte bu korumanın dışında bazen gözümüzü koruyamadığımız birtakım maddeler gözün üzerine yerleşince gözde reaksiyon meydana gelir. Tıpta konjonktivit adı ile geçen, halk arasında göz iltihabı olarak ifade edilen bu durum pek çok nedenden kaynaklanabilir.

24 Kasım 2021, Çarşamba 12:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gözün dış kısmına, dışarıdan beyaz olarak görünen kısma konjonktiva adı veriliyor. Konjonktiva gözün dışını kaplayan, görme merkezinin yanında yer alan kısım. Bunun her türlü reaksiyonuna, kızarıklığına verilen isim konjonktivit. Halk arasında göz iltihabı olarak adlandırılan konjonktivit gözün beyaz kısmının çeşitli nedenlerle kızararak, reaksiyon göstererek; göz doktorlarının ifadesi ile kırmızı göz olarak adlandırılan duruma verilen tıbbi isim. 

Göz beyazının kanlanması, çapaklanması ve kaşınması göz iltihabının, konjonktivitinin belirtisi olabilir.

Konjonktivitin kökeninde virüsler, bakteriler, alerjik maddeler yer alır. Göz iltihapları, gözün beyaz kısmındaki damarlanmanın artması ile kendini belli eder. 

Gözde iltihap belirtileri

 • Gözde kanlanma
 • Gözde yanma
 • Gözde batma

Konjonktivit nedenleri

Konjonktivit nedenleri

Özellikle çocuklarda, gençlerde ve erişkinlerde görülen konjonktivitin ilk belirtisi kırmızı gözdür. Öncelikle gözde kızarma oluşur.

Bu kızarma kimi zaman iki gözde, kimi zaman tek gözde olur. İki gözde de olan konjonktivitler daha çok alerjik kökenli veya virüse bağlı konjonktivitlerdir. 

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emrullah Taşındı, alerjik konjonktivitlerin en büyük özelliğinin gözde kızarma ile birlikte kaşıntı oluşması olduğunu belirtiyor. Buna göre

 • "Gözde kaşıntı ile beraber kızarlıklık varsa, bu bir alerjik konjonktivittir." diyor.
 • Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emrullah Taşındı, gözde yanma, batma ile beraber bir kızarlıklık varsa, bunun genel olarak kuru göze bağlı konjonktivit olduğunu ifade ediyor.
 • Grip sonrasında grip mikrobunun konjonktivaya yerleşmesi sonucu virüslere bağlı konjonktivit olan viral konjonktivit oluşuyor.

Gözde iltihaplanma çeşitleri

Gözde iltihaplanma çeşitleri

Gözümüz, aynı ağzımız gibi dışarıdan gelen tüm etkenlere açık bir sahadır. Göz kapağımızı açıp kapatarak sürekli olarak havadan gelen engelleri; tozu, toprağı, mikropları engelleriz. Aynı zamanda gözün üzerini nemlendiririz. İşte bu korumanın dışında bazen gözümüzü koruyamadığımız birtakım maddeler gözün üzerine yerleşince gözde reaksiyon meydana gelir. 

 • Havada uçuşan bir toz zerresi göz kapaklarının arasından geçip, gözün beyaz kısmına, konjonktivaya ulaşır. Eğer biz hassassak, alerjik konjonktivit oluşabilir.  
 • Veya bir grip sonrasında grip mikrobunun konjonktivaya yerleşmesi sonucu virüslere bağlı konjonktivit olan viral konjonktivit oluşur. 
 • Bazı durumlarda göz yaşında azalma görülebilir. Göz yaşının azalmasına bağlı olarak buradaki kurumayla beraber göz kapaklarının hareketi ile gözün rahatsızlanması gözün beyaz kısmındaki kızarıklığın artmasına, gözlerde kurumaya bağlı konjonktivite neden olur. 

Gözde iltihap belirtileri ve belirtilere bağlı nedenler

Gözde iltihap belirtileri ve belirtilere bağlı nedenler

Konjonktivit çok geniş bir ailedir. Her birinin belirtileri birbirinden farklıdır ancak birtakım belirtiler değişmez. 

 • Gözde kızarıklık
 • Gözde yanma, batma ve sulanma
 • Gözde kaşıntı veya kızarıklık

Bütün bu belirtileri bir araya aldığımızda bütün bunlara konjonktivit adı verilir. Ama akılda tutulması gereken bilgiler şunlardır:

 • Kaşıntı varsa, alerjiktir.
 • Yanma ve batma varsa kurumadır.
 • Çapaklanma varsa, mikrobiyaldir. 

Prof. Dr. Taşındı, konjonktivitin tedavisinin belirtilere göre uzman bir göz hekimi tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor.

Göz iltihabı tedavisi

Göz iltihabı tedavisi

Konjonktivit, gözün beyaz tabakasının kızarıklık, kaşıntı ve çapaklanma ile giden hastalığıdır. Konjonktivitlerin kökeninde alerji olabilir, kuru göz olabilir, mikrobik olaylar olabilir.

Göz, çok hassas bir organımız. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emrullah Taşındı, gözde iltihap tedavisinin mutlaka uzman göz hekimi tarafından yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü konjonktivitin cinsinin ayırt edilmesi ve tedavinin buna göre yapılması gerekiyor.

Peki göz iltihabı nasıl tedavi ediliyor?

Göz iltihabında nedene göre tedavi yöntemleri

Göz iltihabında nedene göre tedavi yöntemleri

 • Gözde kaşıntı ile beraber giden gözde kızarıklıklarda bu alerjik konjonktivitten kaynaklanıyor olabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emrullah Taşındı, alerjik konjonktivitin tedavisinde göz damlalarıyla alerjinin yapmış olduğu kaşıntı ve kızarıklığın ortadan kaldırılması gerektiğini ifade ediyor.
 • Göz, kuru göze bağlı olarak tahriş nedeniyle iltihaplanmışsa bu durumu suni gözyaşları ile tedavi etmek gerekiyor. Çünkü yüzeyin nemlendirilmesine ihtiyaç oluyor.
 • Gözde iltihap bakteriyel nedenlerle oluşmuşsa, hangi bakterinin konjonktivite yol açtığının tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için gözden süprüntü adı verilen örnekler alınıyor. Böylece etken madde saptanıyor. Bakterinin türüne göre hastaya uygun damlalı antiboyotik tedavisi yapılması gerekiyor. 
 • Gözdeki iltihaplanma bakteriyel kaynaklıysa bunun mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Aksi durumda konjonktivit yerleşiyor. Tekrarlayan hallere dönebiliyor ve uzun aylar hastayı rahatsız ediyor, kronik hale geliyor.
 • Konjonktivitleri tedavi ederken kirpik diplerinin, yani göz kapağı kenarlarının hijyeninin de mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin unutulmaması gerekiyor. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu yöntemler sizi sağlığınıza kavuşturacak! İşte daha sağlıklı olmak için bilimsel olarak kanıtlanmış 10 öneri