Göz kapağı kırışıklığını tarihe karıştıran altın değerinde 8 bilgi

Göz kapaklarında oluşan kırışıklıklardan kurtulmanızı sağlayacak birkaç önerimiz var! Gelin genç yaşlı fark etmeksizin kadınların en büyük problemlerinden biri olan göz kapağı kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını birlikte öğrenelim…

05 Aralık 2017, Salı 10:04
A A

Söz konusu cilt bakımı olduğu zaman kadınların en büyük problemlerinden biri de göz kapaklarında oluşan kırışıklıklar… Kadınlar göz kapaklarını olduğundan daha düşük gösteren bu cilt problemlerden kurtulmak için birçok kimyasal içerikli ürünler kullanıyor, gerekirse bıçak altına yatıyor.

Genç yaşta bile sık karşılaşılan can sıkıcı durumun nedenleri arasında; nem ihtiyacı, yorgunluk, uykusuzluk, bilgisayar veya telefon başında çok sık zaman geçirme, yorgunluk ve yaştan kaynaklı olarak göz kapağı ve kaş arasındaki alanın daralması gelmektedir.

Doğal maskeler göz kapaklarınızın yeniden elastik kazanmasını sağlayarak daha güzel görünmenize katkı sağlayacak. Nasıl mı? Kâğıt kaleminiz hazırsa işte tarifler...

Yaş maya maskesi

Yaş maya maskesi

Bu tarif için ihtiyacımız olan malzemeler şunlardır: 1 kaşık yaş maya, 1 çay kaşığı süt, 1 çay kaşığı elma suyu, 1 çay kaşığı balı bir kapta iyice karıştırın.  

Yapılışı:

Yapılışı:

Hazırladığınız maskeyi göz kapaklarınıza ve göz çevrenize parmağınızla üstünü kaplayacak şekilde uygulayın. Yaptığınız yaş maya maskesini 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Maskeyi haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Daha ilk kullanımda farkı hissedeceksiniz. Rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu tarif, porselen gibi bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

Doğal ıhlamur toniği

Doğal ıhlamur toniği

Ihlamurun vücuda faydaları saymakla bitmez hiç şüphesiz. Hele ki bu kış mevsiminde mutlaka elinizin altında bulundurulması gereken doğal tedavi aracıdır. Ihlamur toniği için gereken malzemeler;

1 tutam Ihlamur, 1 çay fincanı kaynar su ve toniği uygulayabilmemiz için 2 adet makyaj pamuğu. Şimdi tarife geçelim. Ihlamuru kaynar suya ilave ederek 10 dk. beklettikten sonra süzüp soğumaya bırakın. Makyaj pamuklarını hazırladığınız toniğe batırıp göz kapaklarınıza uygulayın ve 10 dakika beklettikten sonra durulama işlemine geçebilirsiniz.

Soya yağı, badem yağı ve avokado yağı maskesi

Soya yağı, badem yağı ve avokado yağı maskesi

Sıradaki maske doğal yağ maskesi. Malzemelerimiz ise; 1 kahve fincanı soya yağı, 1 kahve fincanı badem yağı ve yarım kahve fincanı avokado yağı.  

Malzemeler hazırsa eğer tarifimiz; 3 yağı bir kapta karıştırarak parmak uçlarınızı bu karışıma batırıp göz çevresine masaj yaparak dıştan içe doğru nazik hareketlerle uygulayın. Yağ maskesini gece yatmadan önce uygulamanız gerekir. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Yumurta akı

Yumurta akı

Yumurtada bulunan proteinler belki de hiçbir gıdada yoktur. En doğal maskelerden biridir. Ancak yumurta akını sadece göz kapakları ve çevresi değil, tüm yüze uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken de evde yalnız olmaya özen gösterin ki korku filmi aktörü yada aktristi olmayın. Hatta siz bile aynada gördüğünüz manzaradan korkabilirsiniz. Yumurtayı sarısından ayırdıktan sonra gözlerinizde dahil olmak üzere tüm yüze uygulayın. Yarım saat bekletin ki yumurta yüzünüzde kurusun ve gerginleştirsin.

Bu süre zarfında ister kitap okuyun, ister temizlik yapın, isterseniz televizyon seyredin. Süre bitiminde ılık suyla cildinizi temizleyin. Cildinizin toparlandığını hissedeceksiniz. Hemen sonra gül suyu ile göz kapaklarınızda pamuk yardımıyla 10 dakika bekletmeniz etkisini arttıracaktır. Haftada bir kere uygulamanız yeterlidir. Siyah noktalar içinde birebir faydalıdır.

Aloe vera jeli

Aloe vera jeli

Aloe Vera deyince hiç şüphesiz akan sular bile durur. Cilt için faydaları saymakla bitmez. Herhangi bir karışıma ihtiyaç bile duymadan çok rahat uygulayabilirsiniz. Hem gözleriniz hem de cildinizi bayram ettirecektir. Cildinizin ihtiyaç duyduğu ışıltıyı fazlasıyla verir.

Göz kapağı ve çevresi hem de tüm yüz bölgesine direk dıştan içe doğru dairesel hareketlerle uygulayın. 15 yada 20 dakika bekletin. Ilık suyla temizlemeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz yine gül suyu ile noktalayın.

Patates dilimi

Patates dilimi

2 dilim çiğ patates yeterli olacaktır. Patatesleri sağ ve sol göz kapaklarınıza yerleştirerek 15 dk. bekletin. Yıkayıp kuruladıktan sonra gülsuyu ile tonik yapabilirsiniz.

Göz kapaklarınızın şişkinliğini alıp yorgun görünümünü giderecek aynı zamanda gerginlik kazandıracaktır. Ayrıca göz altı torbaları ve morlukları içinde iyi bir yöntemdir.

Suyun nemlendirici gücünü kullanın!

Suyun nemlendirici gücünü kullanın!

Göz kapağı kırışıklığının en belirgin sebebi vücudun nem dengesini kaybetmiş olmasıdır. Vücudun  yüzde 60'ı suyla kaplıdır. Günlük hayatımızda su içmeyi oldukça ihmal ederiz. Kahve, çay derken suyu gereksinim olmaktan görmeyiz. Halbuki bu vücut sağlığı için yapılan en büyük yanlıştır. Hayat kaynağımız olan suyu günde enaz 1.5 litre tüketmek hücrelerimizin yenilenmesini sağlar. Vücudun nem oranını dengede tutmak cildi gençleştirir ve kırışıklık oranını azaltır. Ayrıca vücudun yağ oranı arttığında vücuttaki su oranıda düşer. Yani su oranının yağla doğrudan ilişkisi vardır.

Salatalık veya limon dilimleri

Salatalık veya limon dilimleri

Her ikiside cilt için antibiyotik görevi görür. İster salatalık isterseniz limon dilimlerini uygulayabilirsiniz. Limonu tercih edecekler için ufak bir uyarı, göz kapağına uygular uygulamaz inceden bir sızı duyabilirsiniz. Her ikisinide güvenerek uygulayabilirsiniz. Hem gözlerdeki yorgunluk ve şişliği alır hem de gözaltı torbalarını indirir. Gözaltı morlukları içinde uygulayabilirsiniz.

Yüz kaslarını çalıştırma

Yüz kaslarını çalıştırma

Kırışmış göz kapakları için uygulamanız gereken egzersizlere geldi sıra, nasıl mı? başparmağınız dışındaki diğer tüm parmaklarınızı kaşlarınızın üzerine doğru koyun. Hafifçe kaşlarınızı yukarıya doğru kaldırın. Bu hareketi yaparken aynı anda gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarınızı aşağıya doğru çekerek göz kapaklarınıza bir direnç oluşturun. 10 defa aynı hareketi ard arda 2 defa her gün yapın. Şekildeki hareketler yüz kaslarını çalıştırmak için yapılan egzersizlerdir. Eğer yaşınızın ilerlemesinden kaynaklı göz kapaklarınızda kırışıklık varsa; Üst göz kapaklarınız içinse işaret parmaklarınızı yarım ay şeklin de, kaşlarınızın tam altına yerleştirin. Parmaklarınız vasıtasıyla kemiğinize iyice bastırın, aynı anda göz kapaklarınız da, bulunan kaslarla parmaklarınıza doğru bir direnç uygulayın. Bu hareketi de günde 10 defa uygulayın.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.