Göz tembelliği kaç yaşına kadar tedavi edilmeli?

Göz tembelliği kaç yaşına kadar tedavi edilmeli?

Çocukların göz tembelliğine en hassas oldukları yaşlar, doğumdan 7 yaşına kadar geçen dönem. Bu dönemde göz tembelliği fark edilirse sorun kolaylıkla ortadan kaldırılabiliyor

22 Şubat 2017, Çarşamba 12:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bir bebek, ilk 3 aya kadar tam gelişmeyen görme merkezleri nedeniyle cisimleri gözleriyle takip edemiyor. Her iki gözünü birlikte kullanmaya 3. ayda başlayan bebek, ancak 6. aya geldiğinde yetişkine benzer bir görüşe sahip oluyor.

Çocukların büyük bir kısmında 7 yaşına kadar görme gelişimi tamamlandığından göz rahatsızlıklarının tedavisinde 0-7 yaşın önemine dikkat çeken Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, ilk göz muayenesinin mümkün olan en erken dönemde yapılması gerektiğini vurguluyor: “Bebeklerde gözlerde kayma, sulanma, leke, gözlerde beyazlık, ışığa bakamama, titreme gibi bir sorun varsa hiç zaman kaybetmeden muayene edilmeli. Sorun olmayan bebekler ise 1 yaş öncesinde tercihen 8-9 aylıkken mutlaka bir göz doktoruna götürülmeli.”
 

GÖZ RAHATSIZLIKLARI SEBEP OLUYOR


Normal görme gelişimini engelleyen göz rahatsızlıkları, göz tembelliğine neden oluyor. Katarakt, gözde lekeler, göz kapağında düşüklük, şaşılık gibi rahatsızlıklar bu engellerden birkaçı. Bu tür rahatsızlıklarda retina görüntüsü bulanık olduğundan beyindeki görme merkezinde kalıcı hasarlar ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda her iki gözde, ileri derecede kırma kusuru (yüksek miyopi, hipermetropi ve/veya astigmatizma) erken gelişimsel dönemde tedavi edilmezse gözlerde tembellik gelişebiliyor. Bu şekilde erken çocukluk döneminde bulanık görüntü sebebiyle görme öğrenilmediğinden göz tembelliği kaçınılmaz oluyor.


AİLELER FARK EDEMEYEBİLİYOR


Aileler çok ilgili olsalar bile çocuklarındaki göz bozukluğunu veya tembelliği fark edemeyebiliyor.Çocuklarının çok uzaktaki objeleri veya yerdeki küçük cisimleri seçmelerinin iyi gördükleri anlamına gelmediğini ifade eden Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, “Tek gözü bozuk olan çocuklar iyi gören gözleriyle bu cisimleri seçebildikleri için bu durum aldatıcı olabilir. Bu durumu saptamanın basit yolu tek gözü kapatarak yapılacak göz muayenesidir” dedi.


 

GÖZ TEMBELLİĞİNE KAPAMA TEDAVİSİ


Göz tembelliğinde altta yatan bir hastalık varsa öncelikle onun tedavi edilmesi önem taşıyor. Katarakt veya leke varsa cerrahisi yapıldıkta  kırma kusuru gözlükle düzeltildikten sonra göz tembelliği tedavisine başlanarak az gören gözün iyi görmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Kapama tedavisi denilen yöntemle sağlam ve iyi gören göz kapatılarak zayıf olan gözün çalıştırılması amaçlanıyor. Bu tedavide zorlanan çocuklarda kapama sağlayan özel gözlükler kullanılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, “Kapama tedavisi genelde 7’li yaşlara kadar etkili oluyor. Sonrasında uygulandığında başarı şansı düşüyor” dedi.
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kolon kanseri riskini %50 azaltan beslenme öneriler