Göz tembelliği neden olur? Göz tembelliği çocukken tedavi edilmeli

Göz tembelliği, çocuklukta fark edilen ve yine çocukken tedavi edilmesi gereken bir göz problemi. Özellikle tek gözde göz tembelliği varsa, bu durumun anlaşılması zor oluyor ve tedavide geç kalınabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, göz tembelliğinin belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

28 Mayıs 2020, Perşembe 11:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Göz tembelliği çocukluk döneminde oluşan ve yine bu dönemde tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Göz tembelliği göz anatomisinde yapısal bir sorun olmadığı halde yani göz yapıları ve görme siniri tamamen sağlıklı olduğu halde gözde görme azlığının olması durumuna deniyor.

Göze gelen ışınların öncelikle retina tabakasını ve görme siniri aracılığı ile beyin görme merkezini uyarması ile görme olayı oluşur ve görme doğumdan sonra öğrenilen bir durum. Bebeklik ve çocukluk döneminde gözün sinirsel uyarımındaki bir aksama görme hücrelerinin gelişmemesine ve görmenin yetersizliğine neden olur.


Göz tembelliğinin nedenleri

Göz tembelliğinin nedenleri

Göz tembelliğindeki sebep uyarı yetersizliği. Hayatın erken dönemlerinde görmemizi engelleyen bir durum ortaya çıkarsa o gözde gelişme durur ve göz tembelliği yani ambliyopi gelişir. Göz tembelliği bir gözde veya her iki gözde oluşabilir.

Göz tembelliği sebepleri olarak pek çok durum sayılabilir.En sık karşılaşılan durum yüksek hipermetropi. Eğer gözde yüksek hipermetropi var ise veya asimetrik bir refraktif durum söz konusu ise göz iyi göremeyeceği için göz tembelliği gelişir. Eğer her iki gözde yüksek hipermetropi mevcut ise her iki gözde göz tembelliği oluşabilir. Bazen durum göz kayması şeklinde daha erken dönemde dikkat çekebilir. Ancak en tehlikeli olanı ise tek gözde olup diğer gözün sağlam olduğu durumlardır. Muayenesiz anlaşılmaz ve tedavisi gecikmeye neden olur. 


Diğer bir göz tembelliği durumu tek gözde oluşan katarakt durumu, bu durumda en kısa sürede ameliyat ile kataraktın tedavisi gerekir.

Gözde kayma yani şaşılık olması da göz tembelliği sebeplerinden. Kayan gözde imaj yeterli oluşmadığı için görme de yeterli olmaz.

Aileler tarafından dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise; göz kapağı düşüklükleri. Göz kapağı göz görme aksını kapatarak görsel uyarıyı azaltır ve gözde göz tembelliği oluşturabilir. Göz kapağı düşük olan bebeklerde göz tembelliği riski yaratan durumlar acil ameliyat gerektiren durum.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 0-13 yaş arsındaki çocuklarda diş sağlığı