Gözlüğe veda ederken gözünüzden olmayın: Her mercek aynı değil!

Gözlük kullanmak istemeyenler için artık birçok tedavi yöntemi mevcut. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, göz içi mercekleri araştıran hastaları özellikle uyardı: "Ucuza ameliyat olma çabası çoğu kez pahalıya patlar. Nasıl ki araba veya telefon alırken ederinin çok altında bir fiyat gördüğümüzde şüpheleniyorsak, göz ameliyatı olurken de aynı hassasiyeti göstermeliyiz." İşte 3 odaklı (trifokal) mercekler hakkında bilinmesi gerekenler...

14 Şubat 2019, Perşembe 13:13 Son Güncelleme:
A A
 UZAK VE YAKIN GÖZLÜKLERİNDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

UZAK VE YAKIN GÖZLÜKLERİNDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

3 odaklı (trifokal) merceklerle astigmat gibi göz bozukluklarından, uzak ve yakın gözlüklerden ve katarakttan aynı anda kurtulmak mümkün.

ÖMÜR BOYU GÖZÜMÜZDE KALABİLİR

ÖMÜR BOYU GÖZÜMÜZDE KALABİLİR

3 odaklı (trifokal) mercekler nedir?


Tek odaklı (monofokal) mercekler sadece uzağı, iki odaklı mercekler (bifokal) uzak ve yakını görmemizi sağlarken 3 odaklı (trifokal) mercekler ile uzak, yakın ve ara mesafede kesintisiz bir görüş sağlamak mümkündür. Bu mercekler ömür boyu gözümüzde kalabilirler.


Her 3 odaklı mercek aynı mıdır?


Hayır. Nasıl ki her araba aynı değilse, nasıl ki her telefon aynı değilse her 3 odaklı mercek de aynı değildir. Her birinin kendine özgü avantaj ve dezavantajları, kalite farklılığı vardır. Kişinin mesleği, yaşam tarzı, okuma alışkanlığı; mercek seçimine karar verilirken dikkate alınmalı.

SERTİFİKASINI MUTLAKA İSTEYİN!

SERTİFİKASINI MUTLAKA İSTEYİN!

Ameliyat sonrası gözümüze kaliteli bir merceğin takıldığını nasıl anlayabiliriz?


Her şeyden önce güvenilir hekim ve kurumlara başvurmalısınız. Ucuza ameliyat olma çabası çoğu kez pahalıya patlar. Gözümüzde telafisi mümkün olmayan hasarlar oluşabilir. Nasıl ki araba veya telefon alırken ederinin çok altında bir fiyat gördüğümüzde şüpheleniyorsak bu konuda da aynı hassasiyeti göstermeliyiz. 3 odaklı mercek yerine 2 odaklı merceklerin takıldığına üzülerek şahit oluyoruz. Ameliyat sonrası takılan merceğin sertifikasını mutlaka almalısınız. 

AKILLI MERCEK DE DENİLİYOR

AKILLI MERCEK DE DENİLİYOR

Lens ile mercek farklı şeyler midir?


Bazen hastalarımız göz içi lensini kontakt lens ile karıştırabiliyor, göz içi lens ile göz içi merceği eş anlamlıdır. 3 odaklı (trifokal) mercek için kullanılan bir başka tabir de akıllı mercektir.Bu mercek kimlere takılabilir?


Katarakt ameliyatı sonrasında takılabileceği gibi, katarakt olmasa da gözlüklerinden kurtulmak isteyen hastalardan göz yapısı uygun olanlara takılabilir.

GÖRME SİNİRİ ETKİLENMİŞ HASTALARA TAKILAMAZ!

GÖRME SİNİRİ ETKİLENMİŞ HASTALARA TAKILAMAZ!

Kimlere takılamaz?


Glokom (göz tansiyonu ) nedeniyle görme siniri etkilenmiş hastalara, diyabete bağlı veya sarı nokta hastalığı nedeniyle retinası etkilenmiş kişilere, göz tembelliği olan kişilere 3 odaklı mercekler takılmamalıdır.

IŞIĞA KARŞI HASSASİYET OLUŞABİLİR

IŞIĞA KARŞI HASSASİYET OLUŞABİLİR

Dezavantajı var mıdır?


3 odaklı mercek takılan hastaların bir kısmında ışığa karşı hassasiyet, özellikle de gece araç kullanırken zorlanma, ışıkların etrafında harelenme oluşabilir. Genellikle bu şikayetler zamanla azalır ve hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkilemez.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )