Gözündeki tümörü alıp oluşan çöküntüye protez yaptılar

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki 5 anabilim dalı ve Diş Hekimliği Fakültesi el ele vererek 5 yaşındaki küçük kızın gözündeki tümörü tedavi etmekle kalmadı, gözünde oluşan çukuru kişiye özel tasarladıkları protez ile yeniden estetik görünüme kavuşturarak Türkiye'de bir ilke imza attı

A A
Gözündeki tümörü alıp oluşan çöküntüye protez yaptılar
Sağ gözündeki şişlik nedeniyle Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giden küçük kızın sağ gözünde ender görülen bir çocukluk çağı tümörü saptandı. Tümör, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda ekip çalışması ile göz çukurundan başarılı bir cerrahi girişimle çıkarıldı. Ege Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında ise küçük hastanın göz bölgesinde radyoterapiye bağlı oluşabilecek yan etkileri en aza indirmek için ışın tedavisi uygulandı.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ

Tümörün çıkarılmasından sonra çocuğun gözünde oluşan çöküklüğü gidermek için ise Anatomi Anabilim dalındaki Dijital Görüntüleme ve 3D Modelleme Laboratuvarı'nda hastaya özgü kemik model hazırlandı. EÜ Diş Hekimliği Fakültesi´nde kemik dokusuna uyumlu hale getirilen protez, cerrahi girişimle eksik doku yerine başarıyla yerleştirildi.Küçük kızın sağlığına kavuşabilmesi için EÜ Anatomi, Radyoloji, Diş Hekimliği, Pediatrik Onkoloji, Göz Hastalıkları ve Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalından öğretim üyeleri bir araya gelerek Türkiye'de ilk kez uygulanan bu tedaviyi hayata geçirdi.

’GURURLUYUZ, MUTLUYUZ’

Protez kişiye özel hazırlandığı için uyum sürecinin de başarılı olduğunu vurgulayan Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Gökmen, anabilim dalı bünyesinde yer alan 3 boyutlu modelleme laboratuvarı sayesinde hastaların eksik dokularını düzenleyerek yaşam kalitesi yüksek şekilde gündelik hayata dönmelerini sağladıklarını belirtti.

Prof. Dr. Figen Gökmen, "Küçük kızımızın hastalığında ise hastamızın yüz asimetrisine neden olabilecek ve hayatı boyunca yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek kemik eksikliği kendi anatomik yapısına uygun olarak düzeltildi. Kızımızın tümör yinelemesi ve yan etkisi olmaksızın takibi devam ediyor. Bu tedavi sürecinde görev alan tüm ekip arkadaşlarım ile bir çocuğumuzun hayatına daha dokunduğumuz için büyük mutluluk duyuyoruz. Ayrıca bu tür bir tedaviyi ülkemizde uygulayan ilk sağlık kuruluşu olarak üniversitemiz adına da gururluyuz" dedi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kocaeli Dilovası'nda kanserden ölüm oranı yüzde 33,7