Greta Thunberg kazandığı ödülü bağışladı

İklim aktivisti Greta Thunberg, Portekiz'de Gulbenkian Ödülü'nü kazandı. Thunberg, ödül parası olan 1 milyon euroyu çevre organizasyonlarına bağışlayacağını açıkladı. Ödül, iklim kriziyle mücadelede kullanılacak.

22 Temmuz 2020, Çarşamba 15:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

17 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg Portekiz’de bulunan Gulbenkian Vakfı tarafından İnsanlık Ödülü’ne layık görüldü. Greta, 1 milyon euro değerindeki ödülü bağışladığını açıkladı.

Greta, ödülünü iklim krizini durdurmak ve çevreyi korumak için mücadele eden çeşitli gruplara dağıtma kararı aldı.


Bir video aracılığıyla açıklama yapan Greta, “Bu hayal edebileceğimden daha fazla para, ancak tüm ödül parası vakfım aracılığıyla iklim krizinden ve ekolojik krizden etkilenen insanlara yardım etmek için çalışan farklı organizasyon ve projelere bağışlanacak” dedi.


Greta, ödülün 100 bin euroluk ilk kısmının Amazon bölgesinde corona virüs salgınıyla mücadele eden ‘SOS Amazonia’ adlı gruba bağışladı.


100 bin euroluk ikinci bir bağışın da ekolojik tahribatı uluslararası suç olarak kabul ettirmek konusundaki mücadelesi nedeniyle ‘Stop Ecocide Foundation’a yaptı.

17 yaşındaki aktivist daha önce Uluslararası Af Örgütü’nün en prestijli insan hakları ödülü ve İsveç’in "Alternatif Nobel" olarak nitelendirilen Doğru Yaşam Ödülü’ne layık görülmüştü.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bitkin halde bulunan dağ keçisine gözü gibi bakıyor