Gri rengin anlamı nedir? Psikolojik anlamı, enerjisi, insan üzerindeki etkisi ve özellikleri

Mimari, dekorasyon, tekstil gibi alanlarda sık sık kullanılan gri, siyah ve beyaz renklerinin karışımından oluşur. Bu renk, resim ve fotoğraf gibi görsel sanatlarda kontrast oluşturmak için kullanılır.

23 Kasım 2021, Salı 16:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 GRİ RENGİN ANLAMI NEDİR?

GRİ RENGİN ANLAMI NEDİR?

 12. yüzyıldan beri kullanılan gri kelimesi, dilimize Fransızcadan geçmiştir. Orijinal dilinde ''gris'' şeklinde yazılan bu sözcük, İngilizcede ''grey'', Almancada grau şeklinde yazılır. Gri kelimesiyle eş ve yakın anlamlı olan sözcükler şu şekilde sıralanabilir:

  • Duhani:

  Arapça kökenli bir sözcük olan duhani, duhan kelimesinden türetilmiştir. Duhan, duman anlamına gelirken, duhani duman rengi ve gri demektir.

  • Akçıl:

  Öz Türkçe bir sözcük olan akçıl, beyaza yakın, beyaz gibi anlamına gelir. Gri rengi, beyaza yakın bir renk olduğu için akçıl olarak nitelendirilmiştir.

  • Sincabi:

  Osmanlı döneminde sık sık kullanılan sincabi kelimesi de gri sözcüğüyle eş anlamlıdır. 

 GRİNİN PSİKOLOJİK ANLAMI

GRİNİN PSİKOLOJİK ANLAMI

Grinin psikolojik anlamı, psikologlar ve psikiyatristler tarafından farklı şekillerde yorumlanmıştır. Bazılarına göre gri kararsızlığın rengidir. Ne siyah kadar karanlık ve koyu, ne de beyaz kadar belirgin ve net olan gri, mahremiyetin, gizli saklı olmanın ve sırların rengidir. 

Bazılarına göre ise gri, aşırılıktan kaçınmanın, orta yolu bulmanın ve mutedil olmanın simgesidir. Bu fikri savunan kişiler 20. yüzyılın başında ''gri felsefesi'' adı altında yeni bir hareket başlatmıştır. Gri felsefesine göre, dünyada ve insan hayatında hiçbir şey ne tamamen iyi, ne de tamamen kötüdür. Kainatta her şey çirkinlik - güzellik, sıcak - soğuk, karanlık - aydınlık örneklerinde olduğu gibi zıddıyla vardır. Bu bağlamda gri, dengenin rengi olarak tanımlanmıştır.

Gri, Yapılan bir araştırmaya göre, uyumlu insanların en sevdiği renklerin başında gri geliyor. Gri, siyah ile beyazın arasında olup her iki renge de çağrıştırdığı için uyum ve ahengin rengi olarak görülmüştür. Bazı psikologlara göre ise gri bastırılmış duyguların, bilinçaltının ve rüyaların rengidir. Henüz gün yüzüne çıkmamış ya da niteliği tam olarak belirlenmemiş her şey ''gri bölge'' olarak tanımlanan yerdedir. 

 GRİNİN ENERJİSİ

GRİNİN ENERJİSİ

Renk bilimi uzmanlarına göre gri, enerjisi en düşük renklerden biridir. Açık gri, boş vermişliği, umursamazlığı ve duygusuzluğu temsil eder. Gri renklerin yoğun bir şekilde kullanıldığı resimlerde ise kasvet, hüzün ve karamsarlık gibi duygular ön plandadır.

Gri, edebi eserlerde yeşilin zıt anlamlısı olarak kullanılır. Yeşil, ormanları, doğayı ve özgürlüğü simgelerken, gri, binaları, trafiği ve kalabalığı temsil eder. Bu açıdan bakıldığında, gri insanın doğasına aykırı, yapay bir renktir. 

 GRİNİN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ VE ÖZELLİKLERİ

GRİNİN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ VE ÖZELLİKLERİ

Kişinin insan üzerindeki etkisi kişiden kişiye göre değişir. Kimileri griyi, kararsızlık, bocalama ve endişe olarak nitelerken, kimilerine göre bu renk, uyumun, sağlıklı iletişimin, sakinliğin ve olgunluğun rengidir.

Gri, en soluk renklerden biri olduğu için, birçok kişi tarafından kötümser ve kasvetli bulunur. Birçok şair ve yazar, kaleme aldıkları eserlerde güneş görmeyen, karanlık ve insana sıkıntı veren kentleri ''gri şehir'' olarak tanımlamıştır. Buna karşın, gri son yıllarda, hem iç ve dış dekorasyonda hem de kıyafetlerde en çok tercih edilen renkler arasında yer alır. Bunun en büyük nedeni grinin, hem koyu hem de açık renklerle uyumlu olmasıdır.


GRİNİN TONLARI

GRİNİN TONLARI

Grinin 20'ye yakını tonu vardır. Bu tonlardan en fazla kullanılanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Metalik gri:

 Metalik gri, genellikle mutfak aletlerinde kullanılan bir renktir.

  • Gümüşi:

Siver olarak da bilinen gümüşi renk, takım elbiselerde ve kravatlarda en çok tercih edilen renklerden biridir.

  • Kurşuni:

 Grinin en açık tonlarından biri olan kurşuni, genellikle ojelerde ve kumaş boyalarında kullanılır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beyaz rengin anlamı nedir? Psikolojik anlamı, enerjisi, insan üzerindeki etkisi ve özellikleri