Gri, yeşil pasaportlulara ve KKTC'ye gidenlere sıkı kontrol

Atatürk Havalimanı'nda bugün sabah saatlerinden itibaren yurt dışına çıkmak isteyen yeşil ve gri pasaport sahipleri ile kimlikle KKTC' ye gitmek isteyenlere işlem yaptırılmadı. Darbe girişimi sonrasında luşturulan bir merkezde, GBT sisteminde adı olmayanların isimleri de yurt dışına çıkışlarda sorgulanmaya başlandı. Yolcular bu merkezden alınan talimatla, isimleri listelerde yoksa çıkış yapabiliyorlar

18 Temmuz 2016, Pazartesi 11:12
A A
Gri, yeşil pasaportlulara ve KKTC'ye gidenlere sıkı kontrol

Yetkililer, bu pasaportları taşıyan yolcuların, uçaklarını kaçırmamaları için havalimanına  kendilerinden asgari istenen saatten daha önce gelmelerini istediler.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde pasaport polisleri aldıkları talimatla kamu görevlileri ve ailelerinin alabildiği yeşil pasaport ile resmi vazifeyle görevlendirilen kişilerin alabildiği gri pasaport sahipleri ve KKTC’ye kimlikle gidecekler yurt dışına çıkışlarını bekletmeye başladı. 

Devlet memurları, konsolosluk çalışanları, akademisyen ve sporcular uçamadıkları için saatlerce kuyrukta bekledi ve uçaklarını kaçırdılar. Saatlerce bekleyenler basın mensuplarına yaşadıklarını şikayet etti. Bu arada Atatürk Havalimanı’nda uzun pasaport kuyrukları oluştu. Pasaport polisleri de yolculara sözlü olarak yaptıkları açıklamada kimlik bilgilerinin merkeze bildirildiğini, uçabilir bilgisi gelenlerin işlemlerinin yapılacağını söylediler.

Faik KAPTAN-Murat ÇAKIR/ISTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.