'Gribe karşı kolonya sudan farksız'

'Gribe karşı kolonya sudan farksız'

H1N1'e karşı korunmak isteyen halk kolonyaya koşarken, uzmanlar 'Kolonya virüse karşı korumaz' diyor

04 Kasım 2009, Çarşamba 11:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

'Domuz gribi' olarak bilinen "Pandemik A (H1N1)" virüsünün yaygınlaşması, cep kolonyası satışlarında patlama yaratırken uzmanlar uyarıyor: Kolonya sadece mekanik temizlik sağlar, virüse karşı etkili olmaz. 

Merdiven altı dezenfektanlara dikkat 

Türkiye’de kolonya üretiminde önemli paya sahip Kolonyacılar Sitesi’nde faaliyet gösteren bir firmanın sahibi Hasan Baykan, cep kolonyası siparişlerinde son dönemde ciddi artış olduğunu kaydetti. Son bir haftada özellikle cep kolonyası satışlarında yüzde 100’ü aşan artış yaşandığını ve talebi karşılamakta sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Baykan, "İnsanlar su olmayan yerlerde ellerini yıkamak için yanlarında kolonya bulunduruyorlar. Domuz gribi nedeniyle de yanında kolonya bulunduran insanların sayısının arttığını görüyoruz. Satışların artmasında domuz gribinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Özellikle 150 mililitrelik cep kolonyalarına büyük ilgi var. Bu kolonyaları anlaşmalı olduğumuz marketlerde 1 lira 25 kuruştan satıyoruz" diye konuştu. 

ETİL ALKOLE YÜZDE 40 ZAM
Hasan Baykan, cep kolonyası satışının artmasının yanı sıra jel satışındaki artış ve Kurban Bayramı öncesi kolonya firmalarının hazırlık yapmasının piyasada etil alkol sıkıntısını ortaya çıkardığını söyledi. Talebin karşılanamaması nedeniyle etil alkole yüzde 40 oranında zam geldiğini ifade eden 
Baykan, "Bayram öncesi hazırlık yapan birçok kolonya üreticisi benzer sorunları yaşıyor. Üretici bu artışı fiyatlara yansıtamadığı için sıkıntı çekiyor" dedi. -

"KOLONYA YERİNE DETERJANLI SU KULLANIN"
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erayman ise, kolonyayla yapılan temizliğin suyla yapılandan farkı olmadığını belirtti. Kolonyanın mikroorganizmalara karşı etkili olmadığını ifade eden Erayman, "Kolonya sadece mekanik temizlik sağlar, virüse karşı etkili olmaz. Kolonya yerine ellerin deterjanlı suyla yıkanması daha faydalı olur" diye konuştu. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mehmet Ceyhan'dan koronavirüs aşıyla ilgili flaş açıklama: Kötü niyettir