Grönland son 50 yılda bu hale geldi

NASA, Grönland'a ait uydu fotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflar son 50 yıl içerisinde insanlık tarafından Grönland'a geçirtilen değişimi net bir şekilde gösteriyor.

02 Eylül 2019, Pazartesi 11:27
A A

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan fotoğraflar aracılığıyla 

Grönland'taki buzul erimesinin geldiği nokta net bir şekilde ortaya kondu. Küresel ısınma ile beraber Grönland'taki buzulların erimesi hem Grönland'taki ekosistemi bozuyor hem de dünyanın geri kalanındaki deniz ve okyanus seviyelerinde ciddi artışa sebep oluyor.

Daha önce Penn State Üniversitesi araştırmacılarının yayınladığı makalede Grönland'ın dünyanın geri kalanına oranla yüzde 50 daha fazla ısındığı ortaya konmuştu.


Hızla devam eden bu ısı artışı, bir süre sonra bölgede yoğun şekilde madencilik yapılabilmesine olanak tanıyacak. Bu da ham madde konusunda birçok ülkenin iştahını kabartıyor. Grönland'ın buzlarla kaplı topraklarının altında petrol, çinko, kurşun, demir cevheri, altın, elmas ve daha birçok değerli maden bulunduğu tahmin ediliyor.

Şu anda Danimarka'ya ait olan Grönland'ın Başkan Donald Trump tarafından satın alınarak ABD topraklarına katılmak istendiği konuşuluyor. Danimarka ise ABD ile iyi işbirlikleri olduğunu söylediği açıklamada"Grönland satılık değil" mesajını da vermişti.

Grönland'ta bir askeri üsse sahip olan ABD, Çin'in adaya olan ilgisinden de rahatsız. Daha önce Çin merkez bir şirket, eski bir ABD üssünü satın alma girişiminde bulunmuştu. 2018 yılının ortalarında ise yine Çin merkezli bir şirket 560 milyon dolar ödeyerek adaya hava limanı yapma hakkını satın aldı.

Grönland 2 milyon 166 bin kare yüz ölçümüyle dünyanın en büyük adası olarak biliniyor. Eylül 2019'daki resmi verilere göre ise Ada'da 56 bin 689 kişi yaşıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...