Gua Sha nedir? Gua Sha nasıl uygulanır?

Gua Sha nedir? Her gün yeni bir güzellik rutinin trend olduğu günümüzde bazen hepsine hakim olmak için çaba sarf ediyor, bazen pes edip makyajı temizleyip yüzü yıkadıktan sonra uyuma moduna geçiyoruz. Ancak Gua Sha kullananlar, oldukça mutlu görünüyor. Gua Sha adı verilen yeni -bizim için yeni- trend hiç şaşırrtmayacak şekilde Asyalılardan dünyaya yayılıyor. Gua Sha'da hikayenin başrolünde şifalı taşlar var. Kan dolaşımını hızlandırarak gençleşmenizi ve şekillenmenizi sağlıyor. Peki Gua Sha nasıl uygulanır? Gua Sha'nın faydaları nelerdir? Buyrun detaylı bir inceleme.

04 Eylül 2020, Cuma 12:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Gua Sha nedir?

Gua Sha nedir?

Yüzyıllardır Çin’de güzellik için kullanılan kristaller, iyileştirici etkileri ile artık tüm dünyaya yayıldı. Gua Sha; pembe kuvars, aventurin, kristal kuvars ve yeşim gibi değerli minerallerin farklı formlarda ve ebatlarda şekillendirilmesi ile elde edilen bir yüz masaj aleti. Roller’lardan farklı olarak düz kenarları, oyukları ve ince uçları var. Bu sayede özellikle çene hattı ve göz çevresinde daha etkili sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.


 Çin kültürü hastalıkları neye dayandırır?

Çin kültürü hastalıkları neye dayandırır?

Gua Sha, vücudun etrafında qi veya chi olarak bilinen enerjiyi hareket ettirmeyi amaçlar. Tedavi, uzun darbelerle cildi ovalamak için bir araç kullanmayı ve küçük morarmalar yaratacak kadar baskı uygulamayı hedefler. Çince’ de “gua” kelimesi sürtmek, “sha” kelimesi de kızarmış cilt anlamına gelmektedir. Çin kültürü ağrılar ve hastalıkların sebeplerini derinin altına giren hava olarak niteler. Gua Sha kazıyarak bu havayı vücuttan atma yöntemi olarak adlandırabilir. 

 Kırışıklıkları azaltır

Kırışıklıkları azaltır

Gua Sha tekniği, daha düşük baskıyla yüze uygulandığında, cilt hücrelerine giden oksijen ve besin miktarının artmasını sağlıyor. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan masaj yöntemi ile yüzde oluşan kırışıklıklar ve gerginlikler azaltılabiliyor.

 Cilt altındaki enfeksiyon gideriliyor

Cilt altındaki enfeksiyon gideriliyor

Germe ve kuvvetlendirme egzersizlerine destek amacıyla da kullanılabilen yöntem sırasında masajın uygulandığı cilt üzerinde kırmızı veya mora yakın çürükler oluşuyor. Vücut bu çürükleri tedavi etmek amacıyla hasar gören bölgeye daha çok besin ve oksijen taşınmasını sağlıyor. Aynı zamanda burada oluşan enfeksiyonu gidermek için daha fazla kimyasal ajan üretiliyor ve bu ajanlar bölgedeki bakteri ve zararlı organizmaların vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor.  

 Kas ağrıları hafifler

Kas ağrıları hafifler

Daha modern bir masaj için özel olarak geliştirilmiş Gua Sha masaj aleti kullanılıyor. Genellikle kas ve eklem ağrılarını hafifletmek amacıyla kullanılan teknik, bağışıklık sistemine de faydalı olabileceği düşünülerek soğuk algınlığı, ateşli hastalık ve karaciğer rahatsızlıklarında da kullanılabiliyor.

 Gua Sha’nın diğer faydaları

Gua Sha’nın diğer faydaları

 • Vücut kan ve lenf dolaşımını artırarak hücrelerdeki tıkanan enerjinin serbest bırakılmasına yardımcı olur.
 • Toksinlerin ve patojen mikroorganizmaların dışarı atılmasını sağlar.
 • Kas ağrıları ve gerginliklerinin şiddetini azaltarak daha hafif ve rahat hissedilmesini destekler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırır.
 • Hücrelerin oksijen alma kapasitesini arttırarak daha zinde ve sağlıklı hissettirir.
 • Mutluluk hormonu salgılanmasını artırır ve stresi önler.
 • Masa üstü çalışanların boyun ve sırt ağrılarını hafifletir.
 • Menopozun etkilerini azaltır.

 Kimler kullanmamalı?

Kimler kullanmamalı?

Cildin yüzeyine yakın kılcal damarların patlamasına neden olan minik kan damarlarına neden olur. Bu, sha olarak bilinen kırmızı veya mor çürükler yaratır. Çürükler genellikle iyileşme döneminde hafif ağrılara neden olabilir. Herkes için uygun olmayan bu yöntemin risk grubu şu şekildedir.

 • Cildi yada damarı tetikleyen tıbbi rahatsızlığı olanlar.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar.
 • Tamamen iyileşmemiş bir enfeksiyonu, tümörü ya da yarası olanlar.
 • Kalp pili gibi bir implantı olanlar.


Gua Sha nasıl uygulanır?

Gua Sha nasıl uygulanır?

Yüzünüzü temizleyin

Sağlıklı bir cilt için, akşam yatmadan önce yüzünüzü yıkamak kadar sabah yıkamak da önemli. Yastığınızda oluşan olası mikrop veya bakterilerin yüzünüze bulaşmaması için sabahları yüzünüzü temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Yüzünüzü yıkarken iki noktaya dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım; sıcak ya da soğuk su cildinizin yağ dengesini bozabilir o yüzden yüzünüzü ılık suyla yıkadığınızdan emin olun ve cildinizin tahriş olmaması için yüzünüzü yuvarlak hareketlerle, masaj yaparak yıkayın.

 Doğal bir yağ ile cildinizi nemlendirin

Doğal bir yağ ile cildinizi nemlendirin

Her doğal yağın farklı bir faydası var. Öncelikle doğal yağların faydalarını öğrenin ve cildinizin ihtiyacını belirleyin. Size iyi gelecek olan yağı seçtikten sonra her sabah temiz yüzünüze birkaç damla yağı sürün. Elinize damlattığınız yağı avuçlarınızın içerisinde ısıtmayı ihmal etmeyin.

 Adım adım

Adım adım

 • Gua Sha ile masaj yapmaya boyundan başlayabilirsiniz. Taşı yan tutarak yukarıdan aşağıya doğru boynunuzda nazikçe gezdirin. 
 • Gua Sha’yı düz tutarak çenenizin altından kulak memenize doğru çekin. Tersi yönde geri kaydırırken diğer elinizle çenenizin altındaki deriyi gerdirin.
 • Çene hattından kulak memenize doğru taşı hareket ettirin ve yanağınıza aşağıdan yukarıya doğru masaj yapın.

 • Taşı elmacık kemiği altından saç çizginize doğru çekin.
 • Göz altlarındaki deri, yüzünüzdeki en hassas bölge. O yüzden göz altlarınıza masaj yaparken ekstra nazik davranın. Göz altı masajını içten dışa uygulayabilirsiniz.
 • Kaşınızın üzerinden saç çizginize doğru taşı hareket ettirin. Bunu yaparken bir elinizde gözünüzü kapatabilirsiniz. Son olarak kaşınızın ortasından yukarıya doğru masaj yapın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kendini daha güzel hissetmenin 10 etkili yolu