Guarana nedir? Zayıflamada yardımcı yağ yakıcı besin guarana hakkında bilmeniz gerekenler

Gün geçmiyor ki yeni bir bitkinin zayıflamaya yardımcı olduğunu öğrenmeyelim... Şimdilerde yeniden keşfedilen ve zayıflamaya yardımcı olarak kullanılmaya başlayan guarana bitkisi de bunlardan biri. İşte bu ilginç bitki hakkında merak ettikleriniz...

09 Nisan 2021, Cuma 10:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İLAÇLARDA KULLANILIYORDU...

İLAÇLARDA KULLANILIYORDU...

Bilinen en yüksek kafein oranına sahip olan guarana, çok yakın bir tarihe kadar ilaçların içinde bulunan etken maddeler arasında en popüler olanlarından biriydi ancak günümüz bilim dünyasının yen keşifleriyle guarananın kullanım alanı da genişleyerek onu günlük besin desteklerinden biri haline getirdi. Bu sayede guarana, kozmetik ve ilaç sektörü haricinde, metabolizma hızlandıran ve detoks etkisi yaratan faydalarıyla kişilerin diyetlerinde de yer alan ürünlerden biri halini aldı.

BİRÇOK ÜRÜNDE VAR

BİRÇOK ÜRÜNDE VAR

Brezilya’da yetişen guarana, aslında birçok alkolsüz enerji içeceğin, kahvelerin ve zayıflamaya yardımcı ürünlerin neredeyse temel içeriklerinden biri. Uzun yıllar boyunca ilaç sektöründe pek çok alanda kullanılan guarana ile enerjiniz yükseliyor, metabolizmanız canlanıyor, karaciğer detoksuna destek verebiliyorsunuz. Özellikle, içerdiği yüksek orandaki kafenle zihinsel performansınızı olumlu etkilediği de, guarana hakkında bilinen gerçeklerden sadece birkaçı.

Uzman Diyetisyen Merve Altay da, bir süredir guarananın zayıflama üzerindeki olumlu etkisini işaret ediyor. Diyetisyen Merve Altay, “Yapılan klinik çalışmalar guarana tüketiminin içeriğindeki metilksantin sayesinde lipid metabolizmasında değişikliğe sebep olduğunu göstermiştir ki lipit metabolizmasındaki değişiklik doğrudan yağ yakma sürecini arttıran bir durumdur” diyor ve ekliyor “Guarana’nın günlük önerilen dozlarda kullanılması, kişilerde pek çok olumlu etkiyi bir arada sunuyor. Örneğin, yapılan araştırmalar içerdiği kafen miktarı nedeniyle guarananın karaciğer koruyucu etkilerini de ortaya koymuştur. Diğer yandan bu meyve tohumu, bilişsel fonksiyonları iyileştirme, yorgunluk ve depresyon belirtilerini azaltmada kayda değer faydalar yaratmıştır. Kişilerin genel sağlık durumları da göz önüne alınarak günlük besin destekler arasında guarananın da yer alması pek çok açıdan komplike bir fayda yaratılmasını sağlayabilir” diyor.

HİPERTANSİYON HASTALARI DİKKAT

HİPERTANSİYON HASTALARI DİKKAT

Bir gramında elli miligram kafein içeren guarana, dikkat edilmesi gereken birtakım kriterleri de beraberinde getiriyor. Her ne kadar sağladığı faydalar bu bitki açısından büyük bir heyecan yaratıyor olsa dahi, özellikle hipertansiyonu olan kişiler guarana kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalılar.

GUARANA HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKEN 10 ŞEY

GUARANA HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKEN 10 ŞEY

1. Kafein gibi merkezi sinir sitemini uyarır.

2. Polifenol içeriği yüksek olan guarana antioksidan ve antibakteriyel etki gösterir.

3. Bilişsel etkinliği iyileştirir ve kilo dengelemeyi destekler.

4. Sinir sistemi, solunum sistemi, kalp ve damar sistemi dahil olmak üzere birçok fizyolojik etkiyi kendinde barındırır

5. Ödem atıcı etkisi vardır.

6. Yağ yakımını uyarır ve vücutta yağ birikimini önler.

7. Yorgunluğu azaltır ve enerjinin artmasını sağlar.

8. İştah mekanizmasının ve ruh halinin düzelmesine destek verir.

9. Kalp damar hastalıkları üzerinde etkili olan guarana, özellikle trigliseridin düşmesine yardımcı olur.

10. Oksidatif stres azaltır ve antienflamatuar etkisiyle vücuttaki iltihaplanmayı azaltır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gün mekik çekmeme rağmen neden karın kası yapamıyorum?