Güç tüketimi yarıya düşecek

Güç tüketimi yarıya düşecek

Bilgisayarların harcadığı gücü yarı yarıya azaltmak isteyen Intel, bunun için kendine iddialı bir hedef koydu. İşlem gücü yükselirken, güç sarfiyatı nasıl azalacak?

13 Temmuz 2011, Çarşamba 14:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Elektronik cihazların sayılarının giderek artması insan hayatını kolaylaştırıyor olsa da bu sebeple elektrik tüketiminin artmasının doğaya zarar verdiği de bir gerçek. Intel önümüzdeki dönemde bu konuya büyük bir hassasiyet göstereceğinin sinyalini vererek 2014 yılı için önemli bir hedef koydu.

Dünya üzerinde satılan bilgisayar sayısı 2007 yılında bir milyara ulaşmıştı. Intel araştırmacıları bu ilk bir milyar bilgisayarın her saat toplam 320 terawatt güç harcadığını tahmin ediyorlar.

Yapılan tahminlere göre, 2014 yılında iki milyarıncı bilgisayar satılmış olacak. Intel, ikinci milyara dahil olan bilgisayarların harcadığı gücün ise 151 terawatt olmasını hedefliyor. İkinci bir milyar bilgisayarın, ilk bir milyar modele göre ortalama 17 kat daha fazla işlem gücü olmasına rağmen, yarı yarıya daha az güç harcayacak olmasının temelinde işlemci mimarilerinin küçülmesi yatıyor.

İşlemci mimarisi ile birlikte cihazların kendilerinin de küçülüyor olması güç tasarrufu konusunda mühendislere daha çok olanak tanıyor. Intel, önümüzdeki sene 22 nm’lik Ivy Bridge modelleri ile bu alanda çok önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı