Gucci 2020 erkek kreasyonunu tanıttı

Dünyaca ünlü pahalı giyim markası Gucci, 2020 sonbahar-kış erkek kreasyonunu Milano'da tanıttı. Erkek modelleri maskülen görünümden uzak bir havaya sokan yeni kreasyon, modaseverleri hayrete düşürdü. Moda şovunun ardından İtalyan moda tasarımcısı Alessandro Michele, alkışları kabul etti.

16 Ocak 2020, Perşembe 08:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Gucci'nin bünyesine katılarak bakış açılarını değiştirmesini sağlayan İtalyan moda tasarımcısı Alessandro Michele, 5 yıldır markanın kreatif direktörlüğünü yapıyor.

14 Ocak'ta modanın başkenti Milano'da sergilenen Gucci'nin 2020 sonbahar-kış erkek koleksiyonu, erkek giyiminde yeni bir dönem başlattı. Gucci, erkek modellere maskülen görünümden uzak bir tarz katarak cinsiyetsiz ve romantik bir çağ başlattı.

Milano'da sergilenen erkek kreasyonu için Michele, Gucci vizyonunu özüne kavuşturdu. Michele, kaygısız günlerin toplumsal normlarla, özellikle erkeksi ideallerle ilgili olanlar tarafından lekelenmediği, çocukluk zamanının saflığını yakalamak istedi.

Zamanda bir yolculuğu temsil eden setin ortasında sallanan dev bir sarkaç da dahil olmak üzere bir dizi nesne izleyenleri çocukluğuna götürdü.

Koleksiyonda ayrıca, çocukların oyun oynadığı hissini uyandıran çim lekeleri olan kot pantolonlar, kısa paçalar ve 20. yüzyılın başındaki okul çocuklarının giydiği diz çorapları da kullanılarak geçmişe dönüş imajı yaratıldı.

Gösterinin davetiyeleri de 5 yaşındaki bir çocuğun el yazısıyla yazıldı.

Gösteri notlarında şunlar yer aldı:

'Ataerkil bir toplumda, erkeksi cinsiyet kimliği genellikle şiddetli toksik stereotiplerle şekillendirilir'

'Doğumda bebeklere baskın, kazanan, baskıcı bir erkeklik modeli uygulanır. Tutumlar, diller ve eylemler, savunmasızlığı ve bağımlılığı ortadan kaldıran maço bir erkeklik idealine giderek uyduruluyor.'

Bu nedenle koleksiyon, Michele'nin Gucci'sinin ayırt edici özelliği olan bir kurtuluş, kendini ifade etme ve hassasiyet havasıyla doluydu, ancak bu sefer daha masum ve saf bir kaliteye sahipti. 

Küçültülmüş kazaklar, hayvan motifleri, Peter Pan tasmaları, Mary Jane ayakkabıları ve kapitone detayları, erkeksi detayları hafifletmeyi sağladı.

'Zehirli erkeklik aslında kötüye kullanımı, şiddeti ve cinsiyetçiliği besliyor'.

Tasarımcı Alessandro Michele, turuncu kazağı ile podyuma çıkarak alkışları kabul etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Critics' Choice Ödül Töreni'ne Billy Porter damgası