Gül: Bizim mahalle nerede acaba?

Yıldız Sarayı'ndeki kütüphaneyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, eski Kayseri haritasını büyük ilgiyle inceledi. Gül, “Bizim mahalle nerede acaba?” diye espri yaptı

16 Eylül 2011, Cuma 19:37
A A

Yıldız Sarayı’ndeki kütüphaneyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, eski Kayseri haritasını ilgiyle inceledi. Gül, “Bizim mahalle nerede acaba” diye espri yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazını kıldığı Yıldız Hamidiye Camisi'nden makam aracıyla Yıldız Sarayı kompleksi içinde yer alan İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezini (IRCICA) geçti.

2009 yılında restore edildikten sonra IRCICA Kütüphanesi olarak kullanılmaya başlayan silahhane binasına gelen Gül, buradaki eserleri inceledi.

IRCICA Genel Direktörü Halit Eren, 1880'li yıllarda dönemin Genelkurmay Başkanlığı Erkanı Harp Dairesince hazırlanan tarihi harita üzerinde Gül'e bilgiler verdi.

Haritayı inceleyen ve hayran kalan Cumhurbaşkanı Gül, ''Google'dan bakarak yapmıyor'' diye espiri yaptı.

‘BİZİM MAHALLE NEREDE ACABA?’

Cumhurbaşkanı Gül'e bir jest yapılarak memleketi olan Kayseri'nin eski bir haritası da gösterildi.

Haritaya bakan Gül'ün, ''Burası Kayseri'nin merkezi mi?'' sorusu üzerine Halit Eren, harita üzerinden şehrin merkezini gösterdi.

Gül de ''Bizim mahalle nerede acaba? Şurası bir avuç yer'' diye espiri yaptı.

Haritacılığın önemine işaret eden Gül, sabah saatlerinde İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) 2011-2012 Akademik Yılı açılış törenine katıldığını anımsatarak, üniversitenin 1773'te haritacılık alanıyla ilgili olarak kurulduğunu anlattı.

Halit Eren'in, ''Bizde zengin bir harita koleksiyonu var'' demesi üzerine Gül, ''Eskiden gittiğim her yerde çok dolaşırdım ve harita toplardım. Ben de iyi bir gerek Osmanlı, gerekse Avrupa arşivi var'' dedi.

IRCICA Direktörü Eren, daha sonra Cumhurbaşkanı Gül'e, bir bilgisayar ekranından, kurdukları Farabi Kütüphanesi diye adlandırdıkları, bütün salnameleri, Osmanlıca yıllıkları yükledikleri sayısal kütüphane hakkında bilgi verdi.

KİTABA ÇİPLİ TAKİP

Eren, ''Kütüphanede Türkiye'de bir ilk olan yenilik yaptık. Radyo frekanslı bir sistem, her kitapta gizli bir çip var. Bir aletle kitapların sayımını yapabiliyorsunuz. Kitabı takip edebiliyorsunuz, kaybolursa bulabiliyorsunuz'' dedi.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Gül, ''Yani bir kitabı birisi alıp çantasına koyup götürürse, hangi evde olduğunu da takip edebiliyor muyuz?'' sorusunu Eren, ''Takip edebiliyoruz'' diye yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül de ''O zaman kitabı evinden gidip alabiliyorsunuz'' dedi.

'EN BÜYÜK FOTOĞRAF ARŞİVİ'

IRCICA'nın çok büyük bir fotoğraf arşivine sahip olduğunu vurgulayan Gül, Sultan Abdülhamit'in, fotoğraf makinesi ilk kullanılmaya başladığından itibaren imparatorluğun büyük ve önemli yerlerinin fotoğrafını çektirdiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün ''O arşiv burada değil mi?'' sorusu üzerine Eren, fotoğrafların orijinallerinin İstanbul Üniversitesi kütüphanesinde olduğunu, 1980'li yıllarda üniversite ile yaptıkları protokolle o fotoğrafların dia pozitiflerini ve negatifleri yaptıklarını, üniversiteye de birer nüsha verdiklerini söyledi.

Fotoğrafların kullanım hakkının IRCICA'da olduğunu belirten Eren, fotoğrafların 1860'lardan başladığını ifade etti.

'JAPONYA'DA FOTOĞRAF MAKİNESİ YOKTU'

Cumhurbaşkanı Gül, 2008 yılında gerçekleştirdiği Japonya gezisini anımsatarak, ''Onlara bir albüm götürdüm. O zamanki Tokyo'nun ve Japonya'nın bazı şehirlerinin fotoğraflarını taşıdım. O dönem onlarda fotoğraf makinesi yoktu. O dönem Ertuğrul gemisi ile bir fotoğrafçı ve fotoğraf makinesi gönderilmiş ve resimleri çekilmiş. Albümdeki resimler onlarda hiç olmayan resimler. Orada bir sergi oldu. O günkü Tokyo ve farklı şehirlerin fotoğrafları sergilendi. Bu albümü de IRCICA bastırmıştı'' diye konuştu.

Halit Eren, o döneme ait 35 bin fotoğrafın arşivin çekirdeğini oluşturduğunu belirterek, daha sonra başka koleksiyonların da eklenmesiyle fotoğraf arşivinin 70 bine ulaştığını söyledi.

Eren, son olarak arşivden yararlanarak hazırlanan ''Sultan 2. Abdülhamit Fotoğraflarıyla Bursa'' adlı kitabın yayımlandığını belirtti.

Kütüphanedeki eski Kur'an-ı Kerim ile Türk tarihiyle ilgili eski bir kitabı da inceleyen Gül'e, yeni yayımlanan ''Sultan 2. Abdülhamit Fotoğrafları İle Bursa'' eseri de tanıtıldı.

TOKYO AHALİSİNİN SEYAHATİ

Cumhurbaşkanı Gül, IRCICA'nın hazırladığı Japonya albümünü de incelerken, bisikletli vatandaşların yer aldığı fotoğrafı gösterdi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''O dönem Tokyo ahalisi böyle seyahat ediyordu, Hondalarla, Toyotolarla değil'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretin sonunda IRCICA özel defterini imzaladı.

IRCICA Genel Direktörü Halit Eren de Gül'e, IRCICA'nın çalışmalarına sağladığı himaye, destek ve teşviklerinden dolayı şükran plaketi sundu. Cumhurbaşkanı Gül'e, tezhiple süslenmiş bir hat tablosu ile ''Hazreti Ali'ye nispet edilen Mushaf-ı Şerif: San'a Nüshası'' takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Gül, kütüphane ziyaretinin ardından IRCICA'nın kullanımına tahsis edilen diğer bölümleri de ziyaret etti.

(A.A.)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.