Gül: Twitter'ın kapatılması kanunen mümkün değil

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisinin de dinlendiği iddialarıyla ilgili olarak 'Benim dinlenmiş olmam ihtimal dışı diyemem' dedi. Gül ayrıca 'Twitter'ın kapatılması kanunen mümkün değil' ifadesini kullandı

23 Mart 2014, Pazar 11:07
A A
Gül: Twitter'ın kapatılması kanunen mümkün değil

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan'ın 'Cumhurbaşkanı da dinlendi. Zamanı gelince bunu da ortaya sürecekler' iddiasına yanıt verdi. Bazı kamu görevlilerinin kendilerine verilen dinleme yetkilerini kötüye kullanmış olabileceğini söyleyen Gül 'Benim dinlenmiş olmam ihtimal dışı diyemem. Ancak bu konuda bir korkum yok' dedi.

Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere Hollanda'ya hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Twitter’ın kapatılması ve Başbakan Erdoğan’ın ‘Cumhurbaşkanı da dinlendi’ iddiasıyla ilgili şunları söyledi:

DİNLEME İDDİASI

Ortaya çıkan durum şunu gösteriyor bazı devlet görevlileri kanunların kendilerine verdiği yetkiyi aşıp kendi başlarına birçok dinlemeler yapmışlar. Bunların hepsi suç. Bunlarla ilgili işlemler de hukuk içinde delillendirilmeli ve kanunlar çerçevesinde cezalandırılmalı.

Benimle ilgili de 'ihtimal dışı' diyemem. Çünkü teknolojinin geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Ama şunu söylemek isterim ki bu konularla ilgili herhangi bir kaygım veya herhangi bir korkum söz konusu değildir.

Benim böyle bir bilgim yok. Ama devlet ciddiyeti içinde her türlü tedbirler alınır. Eğer devlet görevlisi olarak kanunların verdiği istikamet bu dinlemeleri yapan insanlar kendi amaçları doğrultusunda bu tip dinlemeleri yapıp kanunsuz işler yaparlar da kimse ihtimal dışı olamaz. Böyle bir şey varsa benim bilgim dahilinde değil. Ama varsa böyle bir bilgim yok. Ama varsa herhangi bir korkum ya da kaygım yok.

TWITTER YASAĞI


SORU: Twitter yasağının ardından siz de tweet attınız. Bu yasağı siz de delmiş olmadınız mı? Bir de sizin imzaladığınız yasa sonucu böyle bir şey yapılabildi gibi bir algı var, bu algıya katılıyor musunuz?

"TWITTER'IN KAPATILMASI KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL"

Milyonlarca insanın beklentisi çok önem arz ediyordu, o yasayı imzaladım ama imzalarken de hükümetle yakın temas içerisinde konuştum ve 1 hafta içinde yasanın değiştirilmesini ve mahsurlu noktaların giderilmesi konusunda anlaştık ve nitekim bir hafta içerisinde de yasa değişti ve herhangi bir şekilde internetin ve bu tip platformların tamamen kapatılması kanunen aslında mümkün değil. Ancak oralardaki bir sayfada birisi suç işliyorsa sadece o sayfa kapatılabilir, mevzuatımız şu anda bu şekilde, bunun bilinmesini isterim ve bunu bilerek istismar edenlere de doğrusu fırsat vermemek gerekir.

Twitter kapanmadı gördüğünüz gibi, kullananların sayısı 'kapandı' denildiği süreçte iki misli arttı. Bugünkü teknoloji bu şekilde. Hepimizin buna vakıf olmamız gerekir ve bunu bilmemiz gerekir. Zaman zaman bu tip büyük iletişim platformlarıyla problemler çıkabilir. Problemler çıkmadan büyük iletişim şirketleriyle çok sağlıklı diyaloglar ve iyi kanallar kurmak gerekiyor bugün.

Bazı mahkeme kararları, özel kişilerle ilgili, siyasi ve ifade özgürlüğüyle ilgili olmayan, haklı gerekçelerden bahsedildi. Ben inanıyorum ki bunlar zaten twitter merkezi tarafından anlayışla karşılanacaktır ve bunların hepsiyle ilgili gerekli tedbirler alınıp bu tip yasaklar en kısa süre içinde kalkacaktır.

İnanıyorum ki kısa süre içerisinde bu problem zaten bitecek. Bunlar tabi ki Türkiye gibi gelişmiş, Türkiye gibi bölgesinde önemli bir ülke, Türkiye gibi Avrupa Birliği ile müzakere yapan bir ülke için hoş olmayan durumlar oluyor. Onun için kısa süre içerisinde giderilecek.

SÜLEYMANŞAH TÜRBESİNE İŞID TEHDİDİ

Bazı ülkelerin ana vatanları dışında da toprakları vardır. Bunlar bazen adalar olur farklı kıtalarda olur. Bizim de ana vatan dışında tek toprağımız burasıdır. Ana vatan nasıl korunursa orası da aynı şekilde korunur.

Sıradaki haber yükleniyor...