Gül'den, 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla son oy

Gül'den, 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla son oy

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla son kez oy kullandı. Gül, koltuğuna oturacak ismin belli olacağı seçimin ilk turunda oyunu kullanmaya eşi Hayrunnisa Gül ile birlikte gitti

10 Ağustos 2014, Pazar 15:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ankara'da yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Çankaya İlkokulu bahçesinde gazetecilere açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’de halkın ilk defa Cumhurbaşkanı seçeceğini hatırlatarak, Cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusunda yaşanan süreci anlattı.

Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı’nın bugün geç saatlerde belli olacağını ifade eden Gül, "TBMM’nin seçtiği son Cumhurbaşkanı olarak ve Cumhurbaşkanı sıfatımla son kez eşimle birlikte oyumuzu kullandık. Hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hatırlayacaksınız, 7 sene önce Cumhurbaşkanlığı seçilme sürecinde yaşanan demokrasiye ve hukuka aykırı ve onu zorlayan olaylar söz konusu olunca o zaman bir Anayasa değişikliği yapma mecburiyetini hissetmiştik. Artık bundan sonra Cumhurbaşkanı artık halkoyu ile seçilsin kararına varmıştık. Daha sonraki referandumla halk tarafından bununda böyle olması arzusu gösterilince değişiklikler gerçekleşti ve bugün ilk defa Türkiye direk halk oylaması ile Cumhurbaşkanını seçecek. Dolayısıyla 12. Cumhurbaşkanı yarın, bugün geç vakitlerde belki de belli olmuş olacak. Bunun Türkiye için hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Seçim sonrası için tavsiyede bulanan Gül, "Bütün arzum, tavsiyem, artık Türkiye’nin yarından itibaren gerçek gündemine dönmesi, demokrasi ve hukuk yolunda kendisini çok daha güçlendirerek, ekonomisini çok daha sağlamlaştırarak yoluna devam etmesidir. Ümit ederim her şey bu şekilde olur" ifadesini kullandı.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Memleket Partisi resmen kuruldu! Yönetimindeki isimler belli oldu…