Günay'ın gergin gezisi

Günay'ın gergin gezisi

14 Ekim 2009, Çarşamba 10:55
A A

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Nemrut Dağı'nda incelemelerde bulundu. Ayakkabı ve kravatını çıkarıp bot ve kazak giyerek dağa tırmanan Bakan Günay, burada yasak bölgeye geçen gazetecileri, Malatya yönünden gelenlerin sit alanına girmesini engellemeyen güvenlik görevlilerini ve kendisine bilgi vermek için bölgeye geç gelen akademisyenleri fırçaladı. Gerginliği ile dikkat çeken Bakan Günay, yasak bölgeyi geçerek oğlu İnanç Günay ile birlikte heykellerin yanında hatıra fotoğrafı çektirirken, Nemrut'un korunabilmesi ve tahribatın önlenmesi için çalışıldığını söyledi.

GAZETECİLERİ UYARDI, KENDİ OĞLUNU ÇAĞIRDI

Heykelleri inceleyen Bakan Günay'ı, daha iyi görüntülemek isteyen bazı gazeteciler yasak olmasına rağmen zincirle çevrili bölgeye geçti. Bu durum karşısında yanındakilerin de tepkisiyle Bakan Günay, gazetecileri, "Zaten korumak için uğraşıyoruz, dışarıdan çekim yapın" diyerek uyardı. Uyarı üzerine gazeteciler heykellerin bulunduğu bölümden dışarı çıkarken, incelemesini sürdüren Bakan Günay, bir süre sonra yasak bölgeyi kendisi ihlal edip, yanına oğlu İnanç ve Adıyaman Valisi Ramazan Sodan'ı çağırdı. Yasak bölgeye geçen üçlü heykellerle birlikte fotoğraf çektirdi.

Bir süre heykelleri yakından inceleyen ve tarihi eserlerin korunmasına yönelik çalışma yürüten ODTÜ ekibinin gecikmesine tepki gösterdi. Yanında bulunan Vali Sodan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci'ye sık sık ekibin nerede kaldığını soran Bakan Günay, bu sırada Nemrut'a, Malatya yönünden gelenlerin daha kısa mesafe yürüdüğünü fark edince, "Malatya yönünden gelenler bu kadar yakına niye geliyor? Daha önceki gelişimde de uyarmıştım. Ne gerekiyorsa biran önce yapılsın. Adıyaman yönünden gelenler ne kadar yürüyorsa, Malatya yönünden gelenler de o kadar yürüsün. Buna göre düzenleme yapın, gerekiyorsa yola barikat kurun" sözleriyle tepki gösterdi.

DOÇ. DR. GÜÇHAN'A GECİKME TEPKİSİ

Doğu terasındaki incelemelerini tamamladıktan sonra Batı terasına yönelen Bakan Günay, burada ören yerinde koruma çalışması yürüten ve bilgi almak için beklediği Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan ile karşılaştı. Bakan Günay, "Hoşgeldiniz" diyerek kendisini karşılayan Güçhan'a, "Yolu bilmiyor musunuz? Buraya daha önce gelip gitmediniz mi? Siz buraya gelip gidiyorsunuz, burda bildiğiniz tanıdığınız bir şoför ayarlanmadı mı size?" sözleriyle gecikmesinden dolayı serzenişte bulundu. Tepki karşısında kısa süreli şaşkınlık yaşayan Güçhan ise, "En iyi şoför bize tahsis edildi. Ancak, programınızın farklı olduğu bilgisi verilmesinden dolayı, ilçe merkezinde bekliyorduk" diyerek savunma yaptı.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.