Günde üç porsiyondan az meyve ve sebze tüketiyorsanız risk altındasınız

Günde üç porsiyondan az meyve ve sebze tüketiyorsanız risk altındasınız

Kanada’da yürütülen araştırma sonuçlarına göre; günde üç porsiyondan az meyve ve sebze tüketenlerde anksiyete bozukluğu oranı daha yüksek.

27 Şubat 2020, Perşembe 18:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Meyve ve sebzeyi az tüketen yetişkinlerde kaygı bozukluğu görülme olasılığının arttığı saptandı. Kanada’da yürütülen kapsamlı araştırmada, yaşları 45 ila 85 arasında değişen yaklaşık 27 bin kişinin sağlık verileri ve beslenme alışkanlıkları incelendi. Araştırmayı yürüten Kwantlen Politeknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinden Karen Davison, yürüttükleri araştırmada, günde üç porsiyondan az meyve ve sebze tüketenlerde anksiyete bozukluğu görülme oranının, bunları gerektiği miktarda tüketenlere göre yüzde 24 daha fazla olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Vücuttaki yağ oranı ile paralel

Çalışmayı yürüten ekipten Jose Mora-Almanza, ayrıca vücuttaki yağ oranı yüzde 36’yı geçenlerde kaygı bozukluğu görülme olasılığının da yüzde 70’lere kadar çıkabildiğini ifade etti. Davison, yağ oranı yüksek olanlarda daha fazla inflamasyon görüldüğünü, bunun da kaygı bozukluğuyla ilişkilendirildiğini belirtti. Araştırmanın bulguları "the International Journal of Environmental Research and Public Health" dergisinde yayımlandı.

AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mevsim değişiklikleri depresyonu tetikliyor