GündemAbdülhamid Han gemisinin göreve çıkacağı tarih belli oldu

Abdülhamid Han gemisinin göreve çıkacağı tarih belli oldu

Abdülhamid Han gemisinin göreve çıkacağı tarih belli oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Abdülhamid Han sondaj gemisinin göreve çıkacağı tarihi duyurdu.

Kırmızı beyaza boyanan ve Türk bayrağı işlenen gemiye ismi de yazıldı. Mersin-Antalya D-400 karayolundan geçen herkesin rahatlıkla gördüğü devasa gemide Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez incelemede bulundu.

 Bakan Dönmez, Abdülhamid Han sondaj gemisinin, ağustosun ilk yarısında ilk görev yerine gideceğini açıkladı. Bakan Dönmez, "Abdülhamid Han sondaj gemisinin ilk görev yeri için 5-6 alternatif görüşülüyor. Bir ay daha sabredeceğiz inşallah. Görev yeri büyük olasılıkla Akdeniz olur." dedi.

Bakan Dönmez: 'Abdülhamid Han' Ağustos'un ilk yarısında göreve başlayacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Abdülhamid Han sondaj gemisinin göreve çıkacağı tarihi duyurdu.

"FİLONUN EN GÜÇLÜSÜ"

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına önemli bir güç katması bekleniyor.

Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor.
Güney Kore'deki Okpo Limanı'ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs'ta Mersin'in Taşucu Limanı'na ulaşmasının akabinde çalışmalara başlanan geminin yakın zamanda göreve başlamasının planlandığı öğrenildi.

 

SIRADAKİ HABER