GündemBakanlar Hulusi Akar ve Nureddin Nebati öğrencilerle bir araya geldi

Bakanlar Hulusi Akar ve Nureddin Nebati öğrencilerle bir araya geldi

Paylaş
Bakanlar Hulusi Akar ve Nureddin Nebati öğrencilerle bir araya geldi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar dün beraberinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Millî Savunma Bakanlığı Dijital Gösterim Merkezini ziyaret etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki yerli ve millî silahları inceleyen Bakanlar Akar ve Nebati daha sonra spor müsabakaları ve akademik alanlarda başarı sağlayan öğrencilerle Merkezde bir araya geldi.

Haberin Devamı
Bakanlar Hulusi Akar ve Nureddin Nebati öğrencilerle bir araya geldi

 Sözlerine dün Şırnak’ta şehit olan iki asker ile Tel Abyad’ta şehit düşen iki polis başta olmak üzere tüm şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ileterek başlayan Bakan Akar, gençlerin ve onlara yapılan yatırımların önemli olduğunu belirtti.

Gençlere yapılan yatırımın ülkenin geleceğinin teminat altına alınması anlamına geldiğini ifade eden Bakan Akar, gençlerin de eğitim ve öğretim hayatlarını başarıyla tamamlamalarının önemini dile getirdi.

Düzenli ders çalışan, kitap okuyan öğrencilere geçmişten bu yana "inek" lakabının takıldığını belirten Bakan Akar, "Derslerini çalışıyor, kitabını okuyor, kimseye zararı yok ama hemen 'inek' diye damgayı vuruyorlar. Bundan vazgeçmek gerekiyor. Bizim eğitim dediğimiz konunun temel aracı okumak. Okuma olmadan bir yere varmamız, bilgi sahibi olmamız mümkün değil. 'Ben bilirim' anlayışından kurtulmamız gerekiyor" diye konuştu.

Haberin Devamı

Artık "soru çağının" yaşandığını, soru sorabilmek için de bilgi sahibi olunması gerektiğini belirten Bakan Akar, gençlere "öğrenmek için çekinmeden soru sormaları" tavsiyesinde bulundu.

Yerlilik ve millîlik konusuna da vurgu yapan Bakan Akar, "Her konuda yerli ve millî olmaya dikkat edeceğiz. Ait olduğumuz toplumun değerlerine sahip çıkacağız" diye konuştu.

Son dönemde yapılan yerli ve millî üretim TCG Anadolu ile TOGG örneklerini veren Bakan Akar, "Bazıları bunlarda eksik buluyor, eleştiriler yapıyor. Bunlar çok yanlış. Biz yaptık, bunları üretmeye başladık. Tabii ki bu şekilde kalmayacak ve gelişecek. ATAK-1 helikopterini yapmıştık şimdi ATAK-3'e geçtik. Her versiyon bir öncekinden daha ileri gidecek. Bundan dolayı yerli ve millî olarak ürettiğimiz silahımıza, aracımıza sahip çıkmak mecburiyetinde olduğumuzu unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

Gençlerin "öğrenilmiş çaresizlikten" uzak durması gerektiğini, bunun için de çok okumaları, çalışmaları ve araştırmaları gerektiğini vurgulayan Bakan Akar, öğrencilerden hayallerinin peşinden koşmalarını ve hayatlarını planlamalarını istedi.

Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde uluslararası alanda kişilikli ve kimlikli politikalarıyla bir özne haline geldiğini belirten Bakan Akar, "Özellikle Balkanlarda, Kafkasya'da Ortadoğu'da, Karadeniz bölgesinde Türkiye'nin olmadığı bir denklem yaşayamaz. Savunma, güvenlik, diplomasi, ekonomi ve sosyal bakımdan böyle bir noktadayız. Bunun daha ileri gitmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Haberin Devamı

 Gençlerden Türkçeyi doğru kullanmalarını, güçlü lisan bilgisine sahip olmalarını isteyen Bakan Akar, "Sağlam bir dil bilgisi olmadan fikir olmuyor" ifadesini kullandı.

"Bizim teminatımız sizlersiniz" diyen Bakan Akar, bunun için gençlerin kendilerini iyi yetiştirmelerinin önemini dile getirdi. Gençlerden mücadele etmekten asla vazgeçmemelerini de isteyen Bakan Akar, rehavete kapılmadan, artan bir şiddet ve tempoda, azim ve kararlılıkla çalışmayı sürdürmeleri tavsiyesinde bulundu.

Öğrencilerin kazandıkları başarıları onlardan dinleyen, sorularını yanıtlayan Bakan Akar, bir gencin, "Yerli ve millî imkânlarla üretilen silah ve mühimmatın sergilenmesi istihbarat yönünden tehdit oluşturuyor mu" sorusu üzerine, "Günümüzde istihbarat çok farklı bir hale geldi. Teknik konuların büyük bölümü artık herkes tarafından biliniyor. Bunların kritik noktaları dışında istihbarat konusunda bir sorun yok. Herkes herkesi biliyor ama önemli olan bir milletin, bir kişinin, bir komutanın maksadı ve niyeti. Şu kadar silahı var ama bununla ne yapmak istiyor, niyeti ne. Önemli olan bu" yanıtını verdi.

Haberin Devamı