Gündem Bayram için Suriye'ye geçmek isteyen ailelere sınırlama!

Bayram için Suriye'ye geçmek isteyen ailelere sınırlama!

Bayram için Suriye'ye geçmek isteyen ailelere sınırlama!

Suriyeli sığınmacıların ülkesine dönüp dönmeyeceği konuşulurken 19 Nisan tarihi itibarıyla bayram tatili için 361 kişi Türkiye'den Suriye'ye giriş yaptı. Ancak önceki günden itibaren Suriye’ye gitmek için bölgeye ulaşan ailelerin kapılardan geçişleri durduruldu.

Bayram tatilini ülkelerinde geçirmek için her yıl binlerce Suriyelinin geçişine sahne olan sınır kapılarından bu yıl nasıl geçiş yapılacağı, gidenlerin Türkiye'ye geri alınıp alınmayacağı tartışması sürerken, Türkiye'nin birçok bölgesinden Suriyeli aileler, sınır kapılarına doğru yola çıktı.

GEÇİŞLERİ DURDURULDU

Edinilen bilgiye göre, internet üzerinden online randevu sistemine kayıt yaptıran ailelerin ilk grubu Azez'e açılan Bab el Salama, bir bölümü ise Çobanbey sınır kapısından (el-Rai) Suriye'ye geçti. Bab el Salama Sınır Kapısı Müdürlüğü, 19 Nisan tarihi itibarıyla sığınmacı ailelerden 361 kişinin Türkiye'den Suriye'ye giriş yaptığını duyurdu. Ancak Milliyet’in bölgedeki kaynaklardan edindiği bilgilere göre, önceki günden itibaren Suriye’ye gitmek için bölgeye ulaşan ailelerin kapılardan geçişleri durduruldu. Suriye'ye geçişlerin ikinci bir talimata kadar durdurulduğu, sadece cenaze, hastalık gibi mazeret bildirenlere geçiş izni verildiği kaydedildi.

SOYLU: KISITIMIZ VAR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısındaki konuşmasında sığınmacılarla ilgili yaptığı çıkışın ardından, konunun iletildiği İçişleri Bakanı Soylu, "Bu bayram ve önümüzdeki bayram içinde güvenli bölgelere gidiş konusunda bizim de bir tahdidimiz, kısıtımız söz konusu. Bayram gidişine müsaade etmeme konusunda kısıtımız var" açıklamasını yapmıştı.

ERDOĞAN: SÜLEYMAN BEY'İN DEDİĞİ DOĞRUDUR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Soylu’nun açıklaması anımsatılarak yöneltilen "Bayram öncesi Suriyeli sığınmacılarla ilgili bir karar var mı?" sorusuna "Süleyman Bey'in dediği doğrudur. Biz sığınmacıları kovan değil, kucaklayan bir iktidarız. Bütün Kuzey Suriye'deki briket evlerin bitişiyle onların dönüşünü sağlayacağız. Huzurlu bir ortam sağlayınca zaten kendileri de gönüllü dönecektir" yanıtını vermişti.

SIRADAKİ HABER