Gündem Devlet ve vatandaş Anıtkabir'e akın etti

Devlet ve vatandaş Anıtkabir'e akın etti

Devlet ve vatandaş Anıtkabir'e akın etti

Çağdaş Türkiye'nin kurucusu Atatürk'ü ölümünün 75'inci yılında özlemle anıyoruz. Devletin zirvesi Anıtkabir'de buluştu... Anıtkabir önündeki büyük kalabalık 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Türkiye laiktir laik kalacak' sloganları attı

Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 75'inci yıldönümünde devletin zirvesi Anıtkabir'de buluştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, muhalefet liderleri ve bakanların saygı duruşu sırasında hüzün vardı...

>> EN GÜZEL FOTOĞRAFLARIYLA ATATÜRK

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer13026","13026","201311","13026-78973.jpg");


Resmi törenin ardından sivil vatandaşların ziyareti başladı. Anıtkabir önünde çok büyük bir kalabalık var. Halk 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Türkiye laiktir laik kalacak' sloganları attı.

Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Ali Babacan, Yüksek Yargı Temsilcileri, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ay yıldızlı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu. Atatürk’ün 75 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’de "ti" sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

GÜL, DEFTERE NELER YAZDI?

"Aziz Atatürk, ebediyete intikalinizin 75. yıl dönümünde sizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Türkiye milletimizin büyüklüğüne yakışır bir şekilde ilerlemesini sürdürmektedir. Bugün her alanda güçlenen, başarıları dikkatle izlenen ve dünyada saygınlık kazanan bir Türkiye’ye ulaşmanın kıvancını duyuyoruz. Türkiye’nin geldiği demokratik, siyasi ve ekonomik seviye gösterdiğiniz hedeflere her geçen daha da yaklaştığımızın işaretidir. Türkiye bu öz güvenle daima yükselecek Cumhuriyetimizin kazanımlarından, dayandığı esas ve değerlerden güç alarak ilelebet payidar kalacaktır. Türk milleti olarak size şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."

ETNOGRAFYA'DAN NAKİL GİBİ...


Bu arada Anıtkabir, 10 Kasım 1953 yılında Atatürk’ün naaşının Etnografya Müzesinden Anıtkabire nakli sırasındaki törende olduğu gibi hazırlandı.

Düzenlenen devlet töreninde 60 yıl önce olduğu gibi izciler ve seğmenler de görev aldı, mozole binasına devasa Türk bayrağı asıldı. Ayrıca hitabet kürsüsüne çiçeklerle hazırlanan Türk Bayrağı ve Atatürk silüeti konuldu. Seğmenler ve izciler askerlerle birlikte Aslanlı Yol’da ve meşalelerin yanında nöbet tuttu.

Anıtkabir devlet töreninin ardından halkın ziyaretine açıldı.

SLOGANLAR ATILDI:

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer13028","13028","201311","13028-79000.jpg");

SIRADAKİ HABER