GündemDünyanın gözü G7 Zirvesi'nde! Merakla bekleniyor

Dünyanın gözü G7 Zirvesi'nde! Merakla bekleniyor

Paylaş
Dünyanın gözü G7 Zirvesi'nde! Merakla bekleniyor

İtalya'da düzenlenen G7 Zirvesi dün başladı, ilk günün konusu Rusya-Ukrayna savaşı olurken bugün Avrupa'ya yönelik düzensiz göç ve Gazze konusunun masaya yatırılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ve Akdeniz-Yapay Zeka ve Enerji Konulu G7 Yüksek Düzeyli Oturumu'na katıldı.

Dünya İtalya'daki G7 zirvesine kilitlendi, bütün gelişmeleri canlı aktarıyoruz.

Haberin Devamı

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya'da düzenlenen G-7 Zirvesi'nde ABD Başkanı Joe Biden ile sohbet etti.

16:17
GAZZE MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yapay Zeka, Enerji, Afrika-Akdeniz konulu oturuma katıldı.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’da Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile bir görüşme gerçekleştirdi.
Görüşmede Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri, bölgesel ve küresel konular ele alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in Filistin topraklarında uyguladığı soykırım politikalarına İslam Dünyası’nın birlik içinde karşı koymasının önemli olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’de acil ve kalıcı ateşkes sağlanmasının ve insani ihtiyaçlar için bölgeye gönderilen yardımların kolaylıkla Filistinlilere ulaştırılmasının birincil gündem başlığı olarak ele alınıp bunlar için çaba sarf etmek gerektiğini ifade etti.

Haberin Devamı

15:52
ERDOĞAN ZİRVEYE GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-7 Liderler Zirvesi'nde Afrika ve Akdeniz/Yapay Zeka ve Enerji Konulu Yüksek Düzeyli Oturum öncesinde liderle ayaküstü sohbet etti.


15:23
CNN TÜRK İTALYA'DA

CNN TÜRK muhabiri Büşra Arslantaş son gelişmeleri İtalya'dan bildirdi; Kritik zirvede bugün ikinci gün. Dünyanın önde gelen ekonomileri 7 ülke Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği de daimi misafir olarak bu platformda yer alıyor. İtalya Başbakanı Meloni'nin özel davetlisi olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün dahil olacak ve ilerleyen dakikalarda Afrika-Akdeniz Oturumu başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'deki İsrail katliamına da değinecektir ki belki de bu konuda en güçlü mesajları verecek olan lider olacak. Dolayısıyla dikkatle takip ediyor olacağız. Ukrayna konusunda da mesajlar verecektir. Ama bu açıklamalarının basına kapalı bir toplantı olacağı için paylaşılıp paylaşılmayacağı da henüz net değil. Bu oturum sonrasında TSİ 18.30'da bir aile fotoğrafı çekilecek. 18.45 itibarıyla da Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşmelerine başlayacak.

Haberin Devamı

15:21
PUTİN: CEZASIZ KALMAYACAK

G7 liderlerinin Rus varlıklarının faiziyle Ukrayna'ya 50 milyar dolar kredi sağlanması kararına tepki gösteren Putin bunun cezasız kalmayacağını belirterek durumu 'hırsızlık' olarak nitelendirdi.

15:12
BİR KADIN BU KADAR BEKLETİLMEZ

G7 Zirvesi’nin ilk gününde ev sahibi İtalya Başbakanı Meloni, ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve AB liderlerini karşıladı. Meloni’nin yaklaşık 20 dakika boyunca ABD Başkanı Biden’ı beklerken sıkıldığı anlar kameralara yansırken Meloni gazetecilerle selfie çektirdi.

15:02
FRANSA-İTALYA ARASINDA KÜRTAJ SORUNU

İtalya'nın ev sahipliğindeki G7 Liderler Zirvesi'nde İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "kürtaj" konusunda bir anlaşmazlık çıktı. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, bildiri taslağında "kürtaj" kelimesi kullanılmayınca Macron tepki gösterdi, Meloni ise bu durumu Fransa'nın iç siyaseti olarak nitelendirdiği için kullanmadığını ifade etti.

Haberin Devamı

14:56
MELONİ VE SUNAK GÜNDEM OLDU

G7 zirvesi kapsamında bir araya gelen İngiltere Başbakanı Sunak ve İtalya Başbakanı Meloni'nin görüntüleri kısa sürede dünyada ses getirdi.

14:50
İKİNCİ GÜNÜN KONUSU NE?

G7 ülkeleri zirvenin ikinci gününde Avrupa'ya yönelik illegal göçü ele alacak ve çözümler ortaya konacak.

14:45
ERDOĞAN İTALYA'DA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya temaslarını tamamlamasının ardından G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya’ya geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan uçak, TSİ 13.43'te İtalya Brindisi Havalimanı’na vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra zirvenin yapılacağı alana hareket etti. Afrika ve Akdeniz/Yapay Zekâ ve Enerji Konulu G-7 Yüksek Düzeyli Oturuma katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeler de gerçekleştirecek. Zirveye ABD, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere liderlerinin yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen katılıyor. İtalya'nın daveti üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı zirvede Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Ürdün, Kenya, Moritanya, Tunus'un devlet ve hükümet başkanları da yer alacak.

Haberin Devamı

14:30
G7'NİN HERHANGİ BİR GÜCÜ VAR MI?

G7’nin yasa çıkarmak gibi bir gücü yok. Ancak geçmişte aldığı bazı kararların küresel etkileri oldu. 2002 yılında G7, sıtma ve AIDS ile mücadele için küresel bir fon kurulmasında önemli rol oynamıştı.
G7 maliye bakanları, 2021’de İngiltere’de yapılan zirve öncesinde çok uluslu şirketlerin daha fazla vergi ödemesi konusunda da anlaşmıştı. Örgüt, ayrıca gelişmekte olan ülkelere mali yardım sağladı ve iklim değişikliğiyle mücadele için adımlar attı.

14:10
G7 GAZZE İÇİN NE YAPABİLİR?

G7 ülkeleri Rusya’ya yönelik, büyük bir ekonomiye uygulanan en büyük yaptırım paketini uygulamıştı. Örgüt, Rusya’nın uluslararası ticarete ve küresel finans sistemine erişimini kısıtladı. Ayrıca yaptırımlar kapsamında kendi topraklarında tuttukları Rusya'nın merkez bankalarının döviz rezervleri gibi yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığını da dondurdu. G7 ülkelerinin, dondurulan Rus varlıklarından elde edilen faiz gelirlerini Ukrayna'ya kredi olarak aktarmak üzere bir plan üzerinde çalıştıkları bildiriliyor. Bu miktar 50 milyar doları bulabilir. G7 liderleri 3 Haziran'da yaptıkları açıklamayla ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'ye yönelik ateşkes planını destekledi. İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik büyük bir yıkıma neden olan saldırılarda, çoğunluğu kadın ve çocuklar olmak üzere 30 binden fazla insanı öldürdü. Saldırılar Gazze’de gıda ve içme suyu da dahil olmak üzere büyük sorunlara neden oldu. Biden, Gazze’de derhal ateşkes ilan edilmesini, Hamas’ın 7 Ekim saldırılarında Gazze’ye kaçırdığı tüm rehinelerin serbest bırakılmasını, Gazze'ye yönelik yardımların arttırılmasını ve İsrail'in güvenliği ile Gazze’deki insanların güvenliğini garanti altına alan bir barış anlaşması yapılmasını önerdi.

14:00
G7 ÜLKELERİ TOPLANDI

Dünyanın en zengin yedi ülkesinin liderleri, Gazze ve Ukrayna da dahil birçok farklı gündemle İtalya'da bir araya geldi. G7 zirvesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu gelişmekte olan birçok ülkenin lideri de katılacak. Zirvede gelişmekte olan ülkelerle ekonomik işbirliği ele alınacak. Erdoğan'ın bazı ülke lideriyle birebir görüşmeler yapması bekleniyor. İtalya'nın 2024 zirvesi için gündeminde neler var? 2024 G7 zirvesi 13 - 15 Haziran tarihleri arasında İtalya'nın Apulia bölgesinde gerçekleştirilecek. Bu, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin Ekim 2022'de göreve gelmesinden bu yana ev sahipliği yaptığı ilk büyük uluslararası zirve olacak.İtalya hükümeti, zirvenin Ukrayna ve Gazze'deki savaşlar, Afrika ve göç, finansal güvenlik ve yapay zeka (AI) konusunda uluslararası işbirliği gibi konulara odaklanmasını istediğini açıkladı.