Gündem Eşe 'Heyyy', 'Şişştt' diye seslenmek boşanma nedeni sayıldı

Eşe 'Heyyy', 'Şişştt' diye seslenmek boşanma nedeni sayıldı

Eşe 'Heyyy', 'Şişştt' diye seslenmek boşanma nedeni sayıldı

Eşine kaba ifadelerle seslenenlere yüksek yargıdan kötü haber! Yargıtay hem manevi tazminata hem de boşanmaya hükmetti...

Habertürk'ten Yasemin Güneri'nin haberine göre, Eşlerin birbirlerini çağırırken “Hişttt, heyyy” diye seslenmesi, ıslık çalarak çağırması hem boşanma nedeni sayıldı, hem de bu şekilde hitap edenlerin tazminat ödemesi gerektiğine hükmedildi.

"BAZEN DE ISLIK ÇALIYORDU"

Konya'da yaşayan H.D. eşine karşı açtığı boşanma davasında, eşinin kendisini çağırırken ismini kullanmadığını, bunun yerine “hişt, heyy” diye çağırdığını ve bazen de ıslık çaldığını belirterek boşanma davası açtı. Mahkeme, çiftin boşanmasına karar verirken tazminat talebini reddetti.

TAZMİNATA HÜKMETTİ

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay, kadına uygun miktarda manevi tazminat verilmesi gerektiğine karar vererek davayı bozdu.

"DAVACININ HAKLARINA SALDIRI"

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, verdiği kararda şu görüşleri dile getirdi: “Mahkemenin de kabulünde olduğu gibi davalı kocanın eşine kaba davrandığı, eşine ismiyle hitap etmeyip ‘hişt, hey veya ıslık çalarak’ çağırdığı anlaşılmaktadır. Kocanın gerçekleşen bu kusurları, davacı kadının kişilik haklarına saldırı niteliğindedir. Davacı kadın yararına manevi tazminata hükmedilmesi gerekir.”

SIRADAKİ HABER