GündemFETÖ'cüler canlı yayında CNN Türk'e saldırdı! Murat Yancı: Verdiğimiz çabadan vazgeçmeyeceğiz

FETÖ'cüler canlı yayında CNN Türk'e saldırdı! Murat Yancı: Verdiğimiz çabadan vazgeçmeyeceğiz

Paylaş

CNN Türk ABD Temsilcisi Yunus Paksoy, Pensilvanya'da FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in kaldığı çiftliğin önünde canlı yayın yaptığı sırada FETÖ mensuplarının saldırısına uğradı. SUV tipi aracını önce Paksoy’un üzerine sürdüğü görülen saldırganın daha sonra araçtan inerek Paksoy’a fiziki müdahalede bulunduğu, saldırı nedeniyle cihazlar yere düşerken, canlı yayının da kesildiği görüldü.

Haberin Devamı

CNN TÜRK Washington temsilcisi Yunus Paksoy, Pensilvanya’da FETÖ karargahının önünde yayın yaptığı esnada saldırıya uğradı. Üzerine araba sürülen Yunus Paksoy’un kamerasına vuruldu. Yunus Paksoy, saldırıdan hemen önceki yayın sırasında “10-15 dakikadır sürekli gelip taciz ediyorlar. Kimsin, ne yapıyorsun deyip fotoğraf çekmek istiyorlar. Buradan sürekli araç giriş çıkışı oluyor. FETÖ’nün yaşadığı ama kaçırıldığının iddia edildiği yer girişi burası” dedi.

Haberin Devamı

ARABAYI ÜZERİNE SÜRDÜ

Paksoy, canlı yayında bilgileri aktarırken bir FETÖ mensubu arabayı üzerine sürdü. Paksoy’un tepki göstermesi üzerine saldırgan, kameraya vurdu. Saldırganın sırtına yumruk attığını söyleyen Paksoy “Arabama girdim, 911’i aradım. Yaklaşık 30 dakika sonra üç tane ekip otosu geldi. Olayı anlamayı çalıştılar, iletişimde olacaklarını söylediler” dedi.

DIŞİŞLERİ: KINIYORUZ

Olaya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, “CNN Türk TV kanalının Vaşington muhabiri Yunus Paksoy’un FETÖ hakkında yaptığı yayın sırasında uğradığı saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırıyı gerçekleştiren ve azmettiren kişilerin hukuk önünde hesap vermeleri için ABD makamları nezdinde gerekli girişimler yapılmaktadır” ifadelerini kullandı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yaptığı açıklamada Paksoy’a geçmiş olsun dileklerini ileterek, “İlgili makamlarımızca bu meselenin takipçisi olacağımızdan ve bu alçakça saldırıya karışanların hakettiği cezayı alması için ABD’li merciiler nezdinde her türlü adımı atacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

MURAT YANCI: VERDİĞİMİZ ÇABADAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı, "CNN Türk ekibinden Yunus Paksoy'a yapılan saldırının ardından kendisine, şahsıma, aileme ve kurumlarımıza FETÖ hesaplarından hakaret ve küfür kampanyası başlatıldı. Şu bilinmelidir ki; “Haber masada değil, sahada yapılır” mottosuyla hareket etmeye devam edeceğiz. Dünyanın neresinde olursa olsun haberden ve habere ulaşmak için verdiğimiz çabadan vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir güç odağı ya da terör yuvası bizi bu yoldan çeviremez. İlgililerine ve kamuoyunun bilgisine..." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Gazetecilik görevini icra ederken FETÖ Terör Örgütü mensubunun saldırısına uğrayan CNN Türk ABD Temsilcisi Yunus Paksoy’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu saldırıyı kınıyoruz" dedi.

Ömer Çelik sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: "Gazetecilik görevini icra ederken FETÖ Terör Örgütü mensubunun saldırısına uğrayan CNN Türk ABD Temsilcisi Yunus Paksoy’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu saldırıyı kınıyoruz. Bu çirkin saldırıyı gerçekleştiren kişi ve azmettiricilerine karşı yürütülecek hukuki süreçlerin takipçisi olacağız."

Haberin Devamı

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu: Basın özgürlüğü diğer bütün özgürlüklerin temeli ve garantisidir. Gazetecilerin görevlerini yapamaz hale getirilmelerine karşı durmak; hukuk ve demokrasi mevhumlarını benimseyenler için her şeyden önce Anayasal bir ödevdir. Bu ilkeler doğrultusunda, FETÖ’nün Pensilvanya’daki inini görüntülediği sırada bir firari militanın saldırısına uğrayan CNN Türk ABD Temsilcisi Yunus Paksoy'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyor; kamu görevi ifa eden basın mensuplarına dönük her türlü saldırıyı, amasız, fakatsız kınadığımı bir kere daha ilan ediyorum.

Haberin Devamı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter: CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy’a, canlı yayın esnasında FETÖ'cülerin yaptığı ilkel ve iğrenç saldırıyı nefretle lanetliyoruz…Sadece mesleğinin gereğini ifa ve icra eden bir gazetecinin üzerine araba sürmek, darp etmeye teşebbüs etmek tipik bir vandal tavrıdır…Haber alma ve basın hürriyetinin ihlaline karşı ABD yönetiminin sessiz ve seyirci kalmaması samimi dileğimizdir…FETÖ’cüleri Türkiye’ye teslim etmeleri de adalet ve müttefiklik namusudur…

CHP Halkla İlişkiler ve Medyayla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut: FETÖ elebaşının Pensilvanya’daki malikanesi önünde yayın yapan CNN Türk muhabiri Yunus Paksoy’a yapılan çirkin saldırıyı kınıyorum. CNN Türk ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

BAŞSAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CNN TÜRK ABD Temsilcisi Yunus Paksoy’a canlı yayın sırasında FETÖ mensubu tarafından düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.