Gündemİspanya ile 11 kritik anlaşma! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ateşkes kararı kağıtta kalmasın!

İspanya ile 11 kritik anlaşma! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ateşkes kararı kağıtta kalmasın!

Paylaş
İspanya ile 11 kritik anlaşma! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ateşkes kararı kağıtta kalmasın!

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Gazze olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarıyla ilgili konuları da ele aldık. İspanya'nın Filistin'i tanıması çok mühimdir. Dirayetli duruşundan ötürü değerli dostum Sanchez'e teşekkür ediyorum. Bu kararın henüz Filistin'i tanıma kararı almamış Avrupa ülkelerine de örnek teşkil etmesi gerektiğini düşünüyoruz' dedi. Erdoğan, İspanyol gazetecinin 'Selahattin Demirtaş' sorusuna çok sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesi kapsamında bulunduğu İspanya'da, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir araya geldi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İspanya'da Moncloa Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.Karşılama töreninin ardından İspanya Başbakanı Pedro Sanchez görüşmeye geçildi.

İki lider arasında gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye ile İspanya arasındaki ilişkiler ve Gazze Şeridi'nde devam eden saldırılar ele alındı. Erdoğan ve Sanchez ikili görüşmenin ardından heyetlerarası toplantıya başkanlık etti.

İKİ LİDERDEN ORTAK AÇIKLAMA

Görüşmelerin ardından iki lider kameraların karşısına geçti.

 ERDOĞAN: İSPANYA'NIN FİLİSTİN'İ TANIMASI MÜHİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

İspanya Başbakanı Sanchez ile bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Ankara'da düzenlediğimiz son toplantımızda ilişkilerimizi geliştirmiştik. İspanya ile ticaret hacmimiz 19 milyar dolar. Bunu İspanya'nın ekonomimize bir güveni olarak kabul ediyoruz. Ekonomi ve ticaret ortak komitemizin toplantısını en kısa zamanda Türkiye'de düzenleyeceğiz. Savunma sanayii konularını beraber gözden geçirdik. İspanya ile aramızdaki savunma sanayii bağının diğer AB ülkelerine de örnek olmasını temenni ediyoruz. İspanya Türkiye'nin AB üyeliğindeki en yakın müttefiklerinden. Bu durumun da diğer AB üyelerine örnek olmasını arzuluyoruz.

Haberin Devamı

Gazze olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarıyla ilgili konuları da ele aldık. İspanya'nın Filistin'i tanıması çok mühimdir. Dirayetli duruşundan ötürü değerli dostum Sanchez'e teşekkür ediyorum. Bu kararın henüz Filistin'i tanıma kararı almamış Avrupa ülkelerine de örnek teşkil etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

ATEŞKES KARARI KAĞITTA KALMASIN

Adil ve kalıcı barışı sağlayacak akan kanı durduracak hem Gazze dahil Filistin topraklarına huzur getirecek kararı olumlu değerlendiririz. Önemli olan barış odaklı ve samimi şekilde ele alınması, kağıtlarda kalmaması. BM genel kurulunda yapılan oylamalarda ezici çoğunlukla acil ateşkes kararını ortaya koydular.. Ülkelerin meydanlarında insanlar seslerini duyurdu. İsrail'in Filistin'de bildiğini okuma kararı kendisini bitirmeye doğru götürüyor. BM İsrail'e baskı yapmalıdır.

Haberin Devamı

SAVUNMADA İŞ BİRLİĞİ: YENİ UÇAK GEMİSİ

Savunma sanayiinde bir dayanışma adımı attık TCG ile. Şimdi bunun bir üst segmentine geçelim istiyoruz. Bunun çalışmalarını başlattık. Daha büyüğünü birlikte yapalım istiyoruz. Bu çalışmayı yürütüyoruz. İHA'ların birlikte yapılabilecek adımlarını atıyoruz. Dünyada birçok ülke çok çok ileri adımlar attı. Türkiye de daha ileri adımları atmanın gayreti içinde. İspanya ile işbirliğimiz olacak.

Biliyorsunuz bir kitabım var, "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" bu bir. Bir diğer kitabım da, "Dünya 5'ten Büyüktür", şu anda maalesef dünyanın kaderi 5 ülkenin elinde. Bu 5 ülkeden bir tanesi "hayır" dediği zaman mesele bitiyor. Son olayda bu 5 ülkeden bir tanesi devamlı İsrail'in yanında yer alıyor. İsrail'in yanında yer almak suretiyle de orada 40 bin kişi ölmüş, 100 bin kişi ölmüş, çocuklar, kadınlar ölmüş, gazeteciler ölmüş bunların hiç umurunda değil. Öyleyse, diyelim ki bir Sanches tek başına çıkıp ne yapıyor bu bayrağı açıyor. Hemen arkasından bakıyorsunuz 2 Batı ülkesi daha buna katılıyor. Bunu bizim yaygınlaştırmamız lazım. Burada yazılı ve görsel medyaya da çok iş düşüyor. 150'ye yakın medya mensubu eğer İsrail tarafından öldürüldüyse buna devam mı diyelim? Bunların karşısında durmayacak mıyız? Öyleyse bu adımı hep beraber atmamız gerekiyor. Şu anda yaptığımız da budur. Yani İsrail acımasız bir şekilde bu katliamlarına devam ediyor, İsrail'in bu katliamlarına devam ederken özellikle de Amerika'nın duruşu bizleri ciddi manada üzmektedir.

Haberin Devamı

ERDOĞAN'DAN İSPANYOL GAZETECİYE: BAŞINI SALLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında İspanyol gazetecinin Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tutukluluğuyla ilgili sorusuna da tepki gösterdi.. Erdoğan, "Türkiye bir hukuk devletidir. Burada kararları yargı verir. Hukuk devletindeki yargımız kararını vermiştir. Bu isimlerden birisi 100 kişiden fazlasının ölümüne neden olmuştur. Ülkemizin Güneydoğu Bölgesi'nde ölümlere neden olmuştur. Sizlerin bu soruları bizleri düşündürüyor. Bir basın mensubunun bu teröristleri savunması düşündürücüdür. Başını sallama, ben sallamıyorum. Dimdik çalışmama devam ediyorum. Osman Kavala olur, Selahattin Demirtaş olur... Hukuk ne gerektiriyorsa biz onu yaparız. Bu ciddi manada bölgenin huzuru için attığımız adımlardır. Bundan sonra da böyle yürüyecektir." şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

 SANCHEZ: TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ MÜKEMMEL

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in açıklamaları şöyle:

Aramızdaki işbirliğini sürdürmeye devam ediyoruz. Türkiye ile AB arasındaki yapıcı rolümüzü sürdürmeye devam edeceğiz. İlişkilerimiz mükemmel, savunmada işbirliği sürecek. İspanya ve Türkiye'nin kaygılarını paylaştığı temel uluslararası senaryolara değinmek istiyorum. Her iki ülke de barışa odaklı çalışıyor. İki ülkenin merkezinde de BM'nin yer aldığı güçlü bir uluslararası kurumsal çerçeve var. Gazze konusunda kalıcı ateşkes, insani yardımın girişi gibi acil ihtiyaçlarımızda ortak görüşler paylaşıyoruz. Rehinelerin serbest bırakılması da bunun bir parçası. Hem İspanya hem de Türkiye tarafından tanınan İsrail ve Filistin şeklinde iki devletli çözüm acil bir ihtiyaçtır. Ukrayna'ya bakış açımızda da birbirimize yakın bir görüşümüz var. İspanya Ukrayna ve Filistin'de barışı destekliyor. İspanya AB içerisinde Türk AR-GE kurumlarının ana ortağıdır. Bu konuda işbirliklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bizi birleştiren çok önemli konular var. Bunların çok daha fazlası olacak.