Gündemİstanbul-Rize kalp hattı

İstanbul-Rize kalp hattı

Paylaş
İstanbul-Rize kalp hattı

Rize'de doğuştan kalp hastası olan 6 aylık Lina bebek, tedavi gördüğü hastaneden ameliyat için İstanbul'a sevk edilecekti. Ancak sevk işlemi hayati risk taşıyınca, onu ameliyat edecek olan kalp profesörü ve sağlık ekibi, hiç tereddüt etmeden Rize'ye uçtu. Özel ekip, Lina'nın açık damarını kapatmayı başardı.

Fatmanur-Ümit Tamam çiftinin 6 ay önce dünyaya gelen ikizlerinden biri olan Lina'da kalp hastalığı vardı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Hastanesi yetkilileri, çocuk kalp cerrahı gerektiren ameliyat için ne kendi bünyelerinde, ne de bölgede böyle bir isim bulunması üzerine İstanbul Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi ile iletişime geçti. Amaç küçük kızı derhal İstanbul'a sevk etmekti.

Haberin Devamı

YOĞUN BAKIMDA AMELİYAT

İstanbul'da Lina'nın tahlillerini inceleyen Prof. Dr. Ali Rıza Karaci, sevkin hayati risk oluşturduğunu ve her geçen dakikanın önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Karaci hiç tereddüt etmeden ekibiyle ameliyat için İstanbul'dan Rize'ye gitti. Zamana karşı yarışan ekip, ameliyathaneye çevrilen yoğun bakım ünitesinde Lina'yı ameliyat etti. Operasyonda Lina'nın akciğer ve kalp arasında açık kalan damarı kapatıldı.

İKİZİ DE 20 GÜN YATTI

Anne Fatmanur Tamam "Lina'nın kardeşi Doğa da riskliydi. 20 gün yoğun bakımda yatıp atlattı. Kızımın yaşaması konusunda pek bir umut yoktu. Tüm hekimlere teşekkür ederim" dedi. Baba Ümit Tamam ise "Anne karnındayken ölüm riski olduğunu doktorlar bize söylemişti. Sağ olsun ameliyat için özel olarak İstanbul'dan Rize'ye kadar geldiler" diyerek mutluluğunu dile getirdi.

Haberin Devamı

İstanbul-Rize kalp hattı

Tamam Ailesi sağlık durumu iyiye giden Lina'yı kucaklarına alacağı günü heyecanla bekliyor.