Gündem Milli piyade tüfeği 9 Aralık'ta TSK’ya teslim ediliyor

Milli piyade tüfeği 9 Aralık'ta TSK’ya teslim ediliyor

Milli piyade tüfeği 9 Aralık'ta TSK’ya teslim ediliyor

Milli Piyade Tüfeği MPT- 76'nın ilk partisi, 9 Aralık'ta yapılacak törenle TSK'ya teslim edilecek. Milli silah aksesuarlarıyla birlikte 413 parçadan oluşuyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) uzun yıllardır kullanılan piyade tüfeği G-3’lerin yerini milli piyade tüfeği MPT-76’lar alacak.

Teslim törenine son dönemde gündeme gelen silah ambargoları nedeniyle NATO ülkelerine eleştiri getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.


TÜRK MÜHENDİSLERİ GELİŞTİRDİ


Milli Piyade Tüfeği Projesi 2009'da başlatılmıştı. Türk mühendislerin geliştirdiği proje, 5 Mayıs 2014'te sona erdi. Proje kapsamında geliştirilen MPT-76, "50'nin üzerindeki testi başarıyla geçen dünyadaki tek silah" olarak öne çıktı. Bu testler sırasında toplam 1 milyon 100 bin civarında mermi kullanıldı.

413 PARÇADAN OLUŞUYOR

Türkiye’nin ilk milli silahı MPT-76’nın seri üretimi Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Kırıkkale Silah Fabrikası’nda yapıldı. 4 kilo 180 gram ağırlığındaki silahın etkili menzili 600 metre, dakikadaki atım sayısı 700 mermi ve merminin ilk hızı saniyede 800 metre olarak hesaplandı. Teleskopik dipçiğe sahip silahın, namlu boyu 406 milimetre. Silahın çatal ayağı aynı zamanda el tutamağı vazifesi de görüyor. MPT-76’nın üzerindeki raya, gece görüş dürbünü gibi her türlü cihaz takılabiliyor. Milli silah aksesuarlarıyla birlikte 413 parçadan oluşuyor.

Milli piyade tüfeğinin 20 bin adedi MKE’nin Kırıkkale’deki tesislerinde üretildi. Halen TSK’da yaygın olarak kullanılan Almanlara ait G-3’lerin üretimi 1968 yılında başladı. Bu silahlar 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’nda da kullanıldı.

ESKİ MÜDÜR TUTUKLANMIŞTI

Eski MKE Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, Milli Piyade Tüfeği ile ilgili sırları satmaya çalışırken suçüstü yakalanmıştı. Tüfekle ilgili bilgileri 200-300 bin dolar karşılığında yabancılara sattığı ifade edilen Tanrıverdi, “Devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerine sadakatsizlik” iddiasıyla tutuklanmıştı.(Hürriyet)

SIRADAKİ HABER