GündemÖğrencilerin LGS maratonu başladı! Nüfus müdürlükleri açık

Öğrencilerin LGS maratonu başladı! Nüfus müdürlükleri açık

Paylaş
Öğrencilerin LGS maratonu başladı! Nüfus müdürlükleri açık

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, ülke genelinde bugün saat 09.30’da başladı.

MEB, 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav ülke genelinde bugün saat 09.30’da başladı. 1 milyonun üzerinde adayın yarışacağı sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda yapılacak. Sınavın ikinci oturumu 11.30’da başlayacak.

Haberin Devamı

Sınavda iki oturumda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve oturumlar aynı gün tamamlanacak. Sınavın birinci oturumu, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika olacak. Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil soruları yöneltilecek. İkinci oturum 40 soruluk sayısal alandan oluşacak. Öğrencilere 80 dakika sürenin verileceği bu oturumda, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular sorulacak.

SINAVA GİRMEK ZORUNLU DEĞİL

LGS’ye, 8’inci sınıf öğrencileri katılacak.

Merkezi sınava 1 milyon 38 bin 192 öğrenci başvurdu ama sınava isteyen öğrenciler girecek. Sınava girmeyen öğrenciler, yerel yerleştirme ile liselere yerleştirilecek.

Haberin Devamı

Sonuçlar 28 Haziran’da açıklanacak ve aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu da yayımlanacak.

TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

LGS için birçok ilde ücretsiz ulaşım seferleri düzenlenecek. İstanbul, Diyarbakır, Malatya’da öğrenciler ve görevliler sınav belgeleriyle ücretsiz ulaşımdan faydalanabilecek. Öte yandan İstanbul’da Avrupa Yakası’nda 23 hatta 28, Anadolu Yakası’nda ise 47 hatta 86 olmak üzere toplam 114 ek sefer planladı.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, LGS dolayısıyla sınav merkezi olan il ve ilçelerde nüfus müdürlüklerinin bugün 07.00-10.00 saatlerinde açık tutulacağını duyurdu.