Gündem Pençe Kilit Operasyonu’nda kaç şehit var? Son dakika Pençe Kilit Operasyonu

Pençe Kilit Operasyonu’nda kaç şehit var? Son dakika Pençe Kilit Operasyonu

Pençe Kilit Operasyonu’nda kaç şehit var? Son dakika Pençe Kilit Operasyonu

Pençe Kilit Operasyonu 18 Nisan’da başlamasının ardından bölgeden olumlu haberler gelmeye devam ediyor. Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen operasyonda yüzlerce teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilirken, kahraman Mehmetçik’in büyük başarılara imza attığı kaydediliyor. İşte Pençe Kilit Operasyonu’nda son dakika gelişmeleri…

Pençe Kilit Operasyonu, sınırlarımızı teröristlerden temizlemek adına gece gündüz demeden devam ediyor. PKK-PYD-YPG-KCK terör örgütlerinin son çıkış kapısı olan Zap, Metine ve Avaşin-Basyan bölgelerine yönelik başlatılan Pençe Kilit Operasyonu’ndan önce teröristlere ait sığınak, mağara ve mühimmat depoları ve sözde karargâhlardan oluşan hedefler hava harekâtı ile ateş altına alınmıştı…

PENÇE KİLİT OPERASYONU SON DAKİKA!

3 FİLODAN 33 UÇAK İLE DEV OPERASYON

Diyarbakır 1. Ana Jet Üssü'nden "Pars", Konya 3. Ana Jet Üssü'nden "Hançer" ile Adana İncirlik Üssü'nden "Akıncılar" filosuna ait 33 F-16 Kuzey Irak'ta belirlenen PKK'nın inlerini akıllı mühimmatlarla vurdu.

Kendi yakıtlarıyla 2 saat havada kalabilen F-16'lar, İncirlik Üssü'nden bölgeye gelen "Asenalar" filosundaki 2 yakıt ikmal uçağından havada yakıt ikmali yaparak uzun süre havada kalıp komandoların çelik gölgesi oldu.

ÇRNA VE FIRTINA'LAR YOĞUN BOMBARDIMANA TUTTU

Hava hücum harekâtı öncesinde bölgede konuşlu Fırtına, ÇNRA ve diğer topçu unsurları tarafından da belirlenen hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. Bordo bereliler, teröristlerin Türkiye topraklarına sızma amacıyla kullandığı ve PKK'nın "girilemez" dediği kamplara ATAK helikopterleriyle havadan indirme yaptı.

PKK'lı teröristlerin Türkiye'ye sızma yaptıkları Avaşin-Basyan'da Mamreş, Şuke, Verhele, Metina'nın Derar ve Zendura ile Zap bölgesindeki Şikefta, Kurojaro ve Çiyaye Reş gibi stratejik noktalara inen bordo bereliler terör örgü tüne ait sözde karargâhları ele geçirdi.

PENÇE KİLİT OPERASYONU'NDA KAÇ ŞEHİT VAR?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Birinci aşaması planlanan hedeflerin tamamı ele geçirildi. Operasyonda ilk belirlemelere göre 19 terörist etkisiz hale getirildi. Arama-tarama sırasında yapılacak tespitlerle bu sayının artacağını değerlendiriyoruz. Operasyon sırasında 4 kahraman silah arkadaşımız yaralandı" ifadeleri kullanıldı.

Operasyona özel eğitimli SAS timleri ve amfibi deniz piyadelerinin de katıldığı açıklandı.

Yaralanan askerimizden biri olan Kayseri, Kocasinan doğumlu Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli Üsteğmen Muhabere üsteğmen Ömer Delibaş (31) kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.

MAYINA BASTI

Şehit Ömer Delibaş'ın PKK'lı teröristlerin yerleştirdiği bir mayına basarak yaralandığı öğrenildi. Öte yandan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi karşısında bulunan Barış Pınarı bölgesine saldırı hazırlığındaki 10 PKK/YPG'li terörist, komandoların başarılı operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

Dost ve müttefiklerimizle koordine edilerek icra edilen bu harekâtta, azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak terör örgütünün bölgedeki varlığına ağır darbe indirilmiştir. Harekât sırasında sivillerin, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılı olarak gerçekleştirilen bu operasyonda sadece teröristler hedef alınmaktadır" denildi.

Öte yandan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi karşısında bulunan Barış Pınarı bölgesine saldırı hazırlığındaki 10 PKK/YPG'li terörist, komandoların başarılı operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

HEDEFLERE TAM İSABET

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit Operasyonu'na ilişkin görüntüleri paylaştı. Görüntülerde uçakların üslerinden kalkış ve hedefleri tam isabetle vurma anları yer aldı.

Hava hücum harekâtı için komandoların ve özel kuvvetler unsurlarının helikopterlere binişleri ile Mehmetçiğin helikopterlerden operasyon bölgesine indiği anlara da yer verildi.

PENÇE SERİSİNDE SON HALKA

Pençe Operasyonları, Mayıs 2019'da başlatıldı. Pençe-1'de Hakurk hedef alınırken, Temmuz 2019'daki Pençe- 2 operasyonuyla bölgedeki hâkimiyet Zaho-Barzan bölgesini de kapsayacak şekilde genişletildi.

Ağustos 2013'te gerçekleştirilen Pençe-3 operasyonunda ise Sinat-Haftanin bölgesinde bulunan terör yuvaları ortadan kaldırıldı. Haziran 2020'de başlatılan Pençe- Kartal operasyonuyla Darabi, Karaçok Dağı vuruldu. İki gün sonra başlatılan Pençe-Kaplan operasyonunda komandolar bu sefer Haftanin'i terörden temizledi.

PENÇE SERİLERİYLE 850 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Şubat 2021'de Pençe-Kaplan 2 operasyonuyla bu defa Gara bölgesi vuruldu. 24 Nisan'da başlatılan eş zamanlı Pençe-Yıldırım ve Pençe-Şimşek operasyonları Metina ve Avaşin- Basyan bölgelerinde halen devam ediyor. Önceki gece başlatılan Pençe-Kilit operasyonuyla da teröristlerin önceki Pençe operasyonlarıyla kaçtığı Zap bölgesi ana hedef olarak seçilmiş durumda. Pençe Serisi operasyonlarda bugüne kadar 850 terörist etkisiz hale getirilirken 1281 silah ele geçirildi. 1407 mağara kullanılmaz hâle getirildi. 1812 EYP imha edildi

 

SIRADAKİ HABER