Gündem Uzuvlarının yanına gömüldü

Uzuvlarının yanına gömüldü

Uzuvlarının yanına gömüldü

Çift kol ve çift bacak naklinin iyi sonuç vermemesinin ardından dün hayatını kaybeden Şevket Çavdar, daha önce elektrik çarpması sonucu kaybettiği kol ve bacaklarının bulunduğu mezara gömüldü. Yeni takılan ancak çıkarılmak zorunda kalınan kol ve bacaklar ise bağışçı aile tarafından geri istendi

Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde dünyada ilk kez aynı anda çift kol ve çift bacak nakli yapıldıktan sonra dün dolaşım bozukluğu sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki Şevket Çavdar, Nevşehir’in Derinkuyu ilçesi Yazıhüyük beldesinde toprağa verildi. Yakınları, Çavdar’ın koyu Galatasaray taraftarı ve çenesiyle klavye kullanarak internete girdiğini, askerlik yapmayı çok arzuladığını ve bunun için organ naklini istediğini söyledi.

ELEKTRİK ÇARPMASI SONUCU KAYBETMİŞTİ

Hacettepe Üniversitesi’nde geçen cuma günü çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın önceki gün dolaşım bozukluğu sonucu sol bacağı geri alındı. Dün de iki kol ve sağ bacağı alınan Şevket Çavdar, kalp-damar ve kan sisteminin yeni dokulara uyum sağlamaması nedeniyle yaşamını yitirdi. Ankara’daki hastaneden dün gece alınarak cenazesi Yazıhüyük Beldesi Bozkır Mahallesi’ndeki eve getirilen Şevket Çavdar, Merkez Camii’nde Nevşehir Müftüsü Yakup Öztürk’ün "Hakkınızı helal edin. Eksiğini Allah tamamlasın. Buraya katılan herkesten Allah razı olsun"’ diyerek kıldırdığı cenaze namazı ardından daha önce elektrik çarpması sonucu kaybettiği kol ve bacaklarının bulunduğu mezara gömüldü.

EN BÜYÜK ARZUSU ASKERE GİTMEKTİ

Şevket Çavdar’ın dayısı Yazıhöyük Beldesi Belediye Başkanı Ak Partili Cengiz Çavdar, "’Yeğenimi dün saat 18.00 sıralarında kaybettiğimizi öğrendim. Çok üzgünüz. Doktorlar da bizim gibi üzüntülü. Açıklamayı da o nedenle geç yaptılar. Ne diyeceğimizi bilemiyoruz’" dedi. Kendisine ait 50 AZ 778 plakalı özürlü otomobili bulunan Şevket Çavdar’ın komşularından Enver Topraktepe, şunları anlattı:

"Şevket, tekerlekli sandalyeyle dolaşıyor, televizyon seyredip internete takılıyordu. Kolları olmadığı için tuşları çenesiyle kullanıyordu. İnternete çok hevesliydi. İlkokul mezunu olmasına rağmen kendisini iyi yetiştirmişti. 13 yaşında bir arkadaşına yardım için gittiği elektrik işinde yüksek akıma kapılarak kol ve bacaklarını kaybetmişti. En büyük arzusu askere gidebilmekti. Organ nakline de o nedenle sıcak baktığını iyileştiği takdirde askere gitmeyi çok arzuladığını bana söylemişti."

GALATASARAY HAYRANIYDI

Belde mezarlığında toprağa verilen Şevket Çavdar’ın diğer komşusu Nurettin Aktaş da, "Şevket, köpek ve güvercinleri çok seviyordu. Fakat en büyük tutkusu Galatasaray’dı. Fanatik bir Galatasaraylıydı. Galatasaray ile ilgili tüm gelişmeleri televizyon ve internetten takip ediyordu. Galatasaray maçlarını da naklen yayınlarda heyecanla seyrediyordu" diye konuştu.

Şevket Çavdar’ın, Galatasaray tutkusu ve sevgisini sosyal paylaşım sitesinde dile getiren fotoğraflar paylaştığı ve sarı-kırmızılı ekibin atkısıyla fotoğraf çektirdiği dikkati çekti. Çavdar’ın ’Yetenek Sizsiniz’ programını da ilgiyle izlediği, halk ozanı Osman Öztunç hayranı olduğu, siteye ’Hayat okulu mezunuyum’ diye yazdığı belirlendi. Çavdar’ın sosyal paylaşım sitesine arkadaşlarının operasyon öncesi, dua, vefatının ardından ise başsağlığı mesajları bıraktığı dikkat çekti.

Ankara’daki Hacattepe Üniversitesi’nde geçirdiği organ nakli sonucu yaşamını yitiren Şevket Çavdar’ın cenaze törenine, başta dayısı Belediye Başkanı Cengiz Çavdar olmak üzere, yaklaşık 1000 kişi katıldı. Ailesi basın mensuplarıyla görüşmedi.

BAĞIŞÇI AİLE UZUVLARI GERİ İSTEDİ

Bu arada, İzmir'in Çeşme ilçesi Alaçatı beldesinde, geçirdiği trafik kazası sonrası Dokuz Eylül Üniversitesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki oğullarının organlarını bağışlayan aile, oğullarının kol ve bacaklarının nakledildiği Şevket Çavdar'ın vefatıyla bir kez daha üzüldü.

Ankara'dan gelen acı haberden derin üzüntü duyduklarını ifade eden anne Cemile Alkan, “Şevket Çavdar'ın ölümü ile acımız bir kez daha tazelendi” dedi.

Baba Kazım Alkan da oğullarının kol ve bacaklarının nakledildiği Şevket Çavdar'ın yaşamını yitirmiş olmasının kendileri için de sarsıcı bir haber olduğunu ifade ederek, “Oğlumuzun organları nakledilen Şevket Çavdar'ın hayatını kaybetmesine çok üzüldük. Bundan sonra dileğimiz yüzünü taşıyacak olan kişinin hayrını görmesi” diye konuştu.

Aile olarak, yapılan nakilden başarılı sonuç alınamaması üzerine, oğullarının, Şevket Çavdar'ın ölümünden önce vücudundan geri alınan kol ve bacaklarının kendilerine iade edilmesi istediklerini belirten baba Alkan, “Oğlumun organlarını burada defnetmek istiyoruz” dedi.

"YA UMUTLAR DA BİTERSE"

Öte yandan, Şevket Çavdar’ın sosyal paylaşım sayfası Facebook’da paylaştığı bir fotoğraf dikkat çekti. Bir kamyon kasasının arkasında yazısı ’Ya umutlar da biterse Mevzu Derin Şevket Baba’ yazısı son yaşanan gelişmeleri özetler gibiydi. Sosyal paylaşım sayfasında çok sayıda fotoğrafını yakınları ile paylaşan Şevket Çavdar’ın kamyona olan ilgisini herkes biliyordu. Bir kamyon kasasının arkasına yazdırdığı ’Ya umutlar biterse mevzu derin Şevket Baba’ yazısı ise dikkat çekerek sanki Şevket Çavdar’ın yaşadığı süreci özetlediği belirtildi.

Yaşam dolu ve sevecen tavırlarıyla da çevresinde dikkat çeken bir kişilikte olduğu belirtilen Şevket Çavdar’ın internetteki sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaştığı şiirin, umut dolu yaşamdan sanki bugünlere seslendiği ifade edildi. Şiir şöyle:

Ben aşktan anlamam haa

Oysa bir bıçak değişmiş gibi bölünmüş düşlerim

Gayri iflah olmayız

Sen bir yerde ben bir dar da

Eski bir vatan kadar uzağız işte

Destanlar kadar yakın

Uzat ellerini cano yarama dokun

Belki böyle sevmemeli bir insan

Sevmemeleri bu zaman da

Böyle ölümüne erkekçesine

Bir kartal olmamalı ömrün doruklarında

Böyle kanadı kırık zemheride

Gel de bu vahşi yanını

Bu en asil yanını

Kolaysa bırak cano

Kolaysa bırak.

Ahmet KORKMAZER / NEVŞEHİR - DHA

SIRADAKİ HABER