Güne 1 yemek kaşığı zeytinyağı içerek başlarsanız...

Zeytinyağı tüketmek nelere faydalı? Zeytinyağı hangi hastalıklardan koruyor? Kalp hastalıklarından Alzheimer’a kadar birçok hastalığa iyi gelen zeytinyağını tüketmenin faydalarını ve uzun yaşamın sırlarını Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak açıkladı.

01 Kasım 2018, Perşembe 07:45 Son Güncelleme:
A A
Güne 1 yemek kaşığı zeytinyağı içerek başlarsanız...

Tüm dünyada olduğu gibi obezite, diyabet ve kalp hastalığı ülkemizde de salgın olarak geliyor. Spordan uzak, hareketsiz yaşam, sağlıksız ve abur cubur ile beslenme kronik hastalıklara zemin hazırlıyor.

Oysa ki kalp hastalıkları kader değildir. Yaşam çok renkli ve güzel. Sigara içen, kilosuna dikkat etmeyen sağlık bilinci düşük, bilimsellikten uzak gerçeklere inanan ve mucizevi tedavi yöntemlerinin peşinden koşup kendince doğal sandığı şekilde beslenen bir toplum olmamalıyız.

ERKEN HASAT ZEYTİNYAĞI İLE CEVİZ, FINDIK, BADEM DAMARLARI KORUR

Akdeniz - Ege mutfağı tipi beslenmenin en sağlıklı beslenme türüdür. Bugün birçok popüler diyet görüyoruz, okuyoruz, duyuyoruz. Bunlar mucizevi şeyler vadediyorlar. Ancak tıp literatürüne girmiş ve bilimsel olarak ömrü uzatan, kalp hastalığından koruyan tek bir diyet var o da Akdeniz – Ege mutfağı.

İçerisinde rengarenk sebzeler, meyveler, baklagiller, zeytinyağı, balık, ceviz, fındık ve badem olan bir mutfak. Tıp dünyasının en saygın bilimsel dergisi New England Journal of Medicine dergisinden yeni yayınlanan bir araştırmada erken hasat sızması zeytinyağı ile beraber her gün düzenli olarak çiğ ceviz, kavrulmamış fındık ve badem tüketimi kalp ve damar hastalığından koruyan bir numaralı beslenme şekli olarak kanıtlanmış durumda.

UZUN YAŞAMIN SIRRI HER GÜN 1 KAŞIK ZEYTİNYAĞINDA SAKLI

Yaşamı uzatan tek beslenme biçimi Akdeniz-Ege mutfağı. Bu mutfak hem obeziteden koruyor hem de sadece kalp değil, kanseri de önlüyor. Son yapılan bir çalışma zeytinyağının çağımızın belası Alzheimer hastalığına yol açan beyinde protein birikimini önlediği ve biriken proteini de azaltabildiğini gösteriyor. Tüm bunlara ek olarak çok da lezzetli bir yiyecekler grubu. Her gün 1 yemek kaşığı zeytinyağı içerek güne başlamak kalp, kanser ve Alzheimer hastalığından korunmanın en etkili yolu.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Aldatılmaktan daha beter 10 ilişki sorunu