Güne erken başlamanın 5 faydası

İşte hem psikolojik hem de fiziksel olarak bizleri olumlu etkilediği kanıtlanan erken uyanma alışkanlığının 5 faydası...

21 Haziran 2014, Cumartesi 15:56
A A

Yapılan araştırmalara göre; sabahları erken uyanmanın sağlığımıza birçok faydası var. İşte hem psikolojik hem de fiziksel olarak bizleri olumlu etkilediği kanıtlanan erken uyanma alışkanlığının 5 faydası...

Akşamları geç uyuyup sabahları geç kalkanlar, aşırı yemek yemeye daha fazla meyillidirler. Düzenli beslenemedikleri için fast food tüketimine karşı da eğilimli olabilecekleri düşünülen insanlar, kontrolsüz kilo alma problemi yaşayabilirler.

Gece kuşu olarak tabir edilen geç uyuyup sabahları bir türlü kalkmak istemeyenler, akşamları erken saatte uyuyup sabahları güneşin doğuşuyla birlikte uyananlara oranla daha düzensiz bir hayat yaşıyorlar.

Erken kalkanlar geç kalkanlara oranla daha az depresyon riski taşıyor. Bunun nedeni, gün içerisinde kendilerini daha enerjik ve huzurlu hissetmelerinden kaynaklanıyor.

Yapılan araştırmalar sabahları erken saatte uyanan insanların kendilerini daha enerjik ve mutlu hissettiğini gösteriyor. Güne erken başlayarak yapılması gereken işleri ve aktiviteleri planlamak insanlara kendilerini daha rahat hissettiriyor.

Sabah sessizliğinde konsantre olma şansı daha yüksektir. "Vaktin nasıl geçtiğini anlamadım bile" demek isteyenler için sabah saatlerinde çalışmak oldukça iyi bir tercih.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.