Güneş lekesi oluşumunu engellemenin 7 yolu

Güneşlenme mevsimi geldi. Güneşe çıkmaya başlayınca güneş lekelerinden de korkmaya başladık. Güneş lekeleri oluştuktan sonra güneş lekeleri nasıl geçer diye yana döne araştırmaktansa güneş lekeleri için baştan önlem almak daha mantıklı. Alnımda güneş lekesi var diyorsanız, daha önce bu önlemleri almadınız demektir. Geçmeyen güneş lekeleri yaşamak zorunda değilsiniz. Güneş lekelerine kesin çözümler de var ancak güneş lekelerini engellemek de mümkün. İşte, güneş lekesi oluşumunu engellemenin 7 yolu!

25 Haziran 2020, Perşembe 23:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Saatleri iyi belirleyin

Saatleri iyi belirleyin

Ancak, yapılacak en iyi şey günün en sıcak saatlerinde (10.00-15.00) güneşten kaçınmaktır çünkü güneş ışınları öğlen saatlerinde gerçekten yoğun ve zarar vericidir.  Eğer, bu saatler içinde kendinizi güneşten koruyamıyorsanız, iyi bir güneş kremi kullanmalı ve kol ve bacaklarınızı örtecek koruyucu kıyafetler giyinmelisiniz. 

Şapka alışkanlığı edinin

Şapka alışkanlığı edinin

Koruyucu kıyafetler giyinmenin yanı sıra, şapka ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar da kullanmak iyi bir fikirdir. Bu aksesuarlar, UV ışınlarının kafanızı doğrudan etkilemesine engel olur ve böylece yüzünüzde güneş lekelerinin oluşması riskini azaltmaya yardımcı olur.

Parfümlü ürünler kullanmayın

Parfümlü ürünler kullanmayın

Güneş lekelerini önlemek için parfümlü ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. Losyonlar ve parfümler, güneş lekelerinin oluşumuna neden olabilecek içeriklere sahiptirler. Bu durum, melanin ve pigmentasyon aşırı artışını tetikleyen ışığa duyarlı tepkime nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, eğer güneşe maruz kalacaksanız bu tarz ürünler kullanmaktan kaçının. 

Güneşten koruyucu özelliği bulunan makyaj malzemeleri kullanın

Güneşten koruyucu özelliği bulunan makyaj malzemeleri kullanın

Cildi güneşe karşı koruma ihtiyacı, birçok şirketi içeriğinde güneş kremi bulunan ürünler geliştirmeye mecbur bıraktı. Bu nedenle, içeriğinde güneş kremi bulunan birçok bakım ve makyaj ürününü bulmak mümkün. Gerçekte, birçok farklı türde hafif boyalı güneş kremi mevcuttur.

C vitaminini artırın

C vitaminini artırın

C vitamini, devamlı olarak güneşe maruz kalan cildinizi korumak için antioksidan görevi görür. Aslında, turunçgiller ve etli ve zarlı kabuksuz meyveler gibi yiyecekler, vücudunuzun kolajen üretmesi ve hücreleri yenilemesine yardımcı olur. Bu yiyecekleri tek başına, salataya katarak, meyveli buzlu içecekler yaparak ya da meyve suyu halinde tüketebilirsiniz.

Maskelerden yardım alın

Maskelerden yardım alın

Nemlendirici maskelerin faydalarından yararlanmak için güneş lekelerinin oluşmasını beklemenize gerek yok. Eğer, bu lekeleri önlemek istiyorsanız, bu maskeleri haftada bir veya iki kere uygulayın. Su, su ve su

Su, su ve su

Tek başına su tüketimi, güneş lekelerini önlemek adına çok etkili olamaz. Ancak, bol su tüketimini günlük rutininize dahil etmek, cildinizi sağlıklı tutmak için yardımcı olabilir. Günde iki litre (yaklaşık olarak 8 bardak) su içmek, hücrelerin yenilenmesini sağlar ve kuruluk, leke ve erken yaşlanma riskini azaltır. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Korkunç yöntemlerle genç kalan 14 ünlü