Güney Kore basını: Kim Jong Un'un halası öldü

Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un halası Kim Kyong Hui'nin hayatını kaybettiğini öne sürdü. Kim Kyong Hui'nin eşi Jang Song Taek geçtiğimiz günlerde idam edilmişti

06 Ocak 2014, Pazartesi 18:39
A A
Güney Kore basını: Kim Jong Un'un halası öldü

Chosun Ilbo gazetesine göre Kim Kyong Hui'nin ölüm nedeni kalp krizi ya da intihar.

Güney Kore istihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde söz konusu iddianın doğrulanmadığı belirtildi. Kaynaklar Kim Kyong Hui'nin tedavi için yurtdışına gitmiş olabileceğini de söyledi.

Bir başka hükümet yetkilisi ise, "Kim Kyong Hui hakkında çok sayıda söylenti var ancak bunları doğrulatabilmiş değiliz" dedi.

Kim Kyong Hui, Kuzey Kore'nin kurucusu Kim Il Sung'un tek kızı.

BABASININ ANMASINA KATILMADI

Kim Kyong Hui, 9 Eylül'de Kuzey Kore'nin kuruluşunun 65'inci yıldönümü organizasyonlarında ve 10 Eylül'de Kim Jong Un ve eşi Ri Sol Ju ile bir konserde görüntülenmişti.

Eşinin idam edilmesine karşın Kim Kyong Hui'nin ismi aralık ortasında hayatını kaybeden üst düzey bir İşçi Partisi mensubunun cenaze törenine katılacaklar listesinde de yer alıyordu. Bu nedenle istihbarat servisleri kadının hala hayatta olduğunu varsayıyordu. Ancak 17 Aralık'ta Kim Jong Il'in ölümünün ikinci yıldönümü törenlerine katılmaması Kim Kyong Hui'nin hasta olduğu ya da sürgüne gönderildiği yorumlarına neden olmuştu.

ALKOLİZM, DEPRESYON, TEDAVİLER...

1946 yılında doğan Kim Kyong Hui'nin Jang Song Taek'le yaptığı evliliğindeki sorunlar ve kızının 2006 yılında intihar etmesi nedeniyle alkolizm ve depresyon sorunları yaşadığı biliniyor.

Kim Kyong Hui 2011 yılında ayak parmağından tedavi olmuştu. O dönemde kalp sorunları ya da bunamayla ilgili tedavi olduğu iddiaları da ortaya atılmıştı. Kim Kyong Hui 2012 yılında da Singapur'da tedavi gördüğü öğrenilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...