Güney Kore'de 9 bin sanatçının kara listeye alındığı ortaya çıktı

Eski lider Park'a karşı eleştirel tavır takınan 9 binden fazla sanatçının bulunduğu bir liste, ülkeyi sarstı. Sanatçıların, tarihi feribot kazasına karşı bildiri imzaladığı veya muhalif partileri destekledikleri belirtiliyor

10 Nisan 2018, Salı 16:55
A A
Güney Kore'de 9 bin sanatçının kara listeye alındığı ortaya çıktı
Güney Kore'de eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'ye karşı eleştirel tavırları nedeniyle 9 binden fazla sanatçının 'kara listeye' alınarak devlet desteğinden mahrum bırakıldığına ilişkin bir belge ortaya çıkarıldı.

Yonhap ajansının haberine göre, Seul yönetiminin, bazı sanatçıların kara listeye alınarak devlet desteğinden mahrum bırakılmasını soruşturmak için  kurduğu özel heyet, başkent Seul'de düzenlenen bir konferansta, Park'ı 2014'teki  Sewol feribot kazasıyla ilgili eleştiren pek çok ortak bildiriden en az birini  imzaladıkları ya da çeşitli seçimlerde rakip partiden adaylara desteklerini  açıkladıkları için 9 binden fazla sanatçının devlet desteğinden mahrum  bırakıldığını ileri süren bir hükümet belgesi paylaştı.

Söz konusu belgenin her bir sayfasında Mayıs 2015'te basıldığını gösteren bir tarih olduğu kaydedildi.

Heyet, Park hükümetinin, diplomatik ilişkilerin 130'uncu yıl dönümünün  kutlandığı 2015-2016 Kore-Fransa Yılı için 10 milyar won (yaklaşık 9,4 milyon  dolar) tutarındaki bir projeden kimin muaf tutacağını belirlemek üzere 60 sayfa  uzunluğunda bir listeyi kullandığını söyledi.


LİSTEDE PARK CHAN-WOOK DA VAR


Heyet Sözcüsü Lee Won-jae, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kara  listenin, 2015-2016 Kore-Fransa Yılı'nı nasıl etkilediğini araştırırken belgeyi  bulduk ve bu belgenin, aslında devlet programlarından kimlerin muaf tutulacağına  karar vermek için kullanıldığına dair pek çok kanıt topladık." ifadelerine yer  verdi.

Güney Kore'de, Kültür Bakanlığı'nın eski Devlet Başkanı Park'a karşı  eleştirel tavırları nedeniyle bazı sanatçıları kara listeye alarak devlet  desteğinden mahrum bırakmasıyla ilgili sanatçılar tarafından geçen yıl nisan  ayında açılan dava, temmuz ayında karara bağlanmış ve eski Devlet Başkanlığı  Genel Sekreteri Kim Ki-çun'a görevini kötüye kullanma, baskı ve yalancı şahitlik  suçlamalarıyla 3 yıl hapis cezası verilmişti.

Eski Kültür Bakanı Ço Yoon-sun ise 2 yıl ertelenmiş hapis cezası  almıştı. Kim ile aynı suçlamalar yöneltilen Ço, sadece parlamentoda yalan beyanda  bulunmaktan hüküm giymişti.

Aralarında Güney Kore'nin ödüllü yazarı Han Kang ve yönetmeni Park Chan-Wook'un da bulunduğu binlerce ismin yer aldığı listenin, muhalif olarak  algılananlara devlet desteği sağlanmasını önlemek amacıyla hazırlandığı iddia  edilmişti.

Eski Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Kim Ki-çun, böyle bir listeden  haberi olmadığını savunurken eski Kültür Bakanı Ço Yoon-sun listeyi 2016'da  öğrendiğini itiraf etmişti. Ço ve Kim daha sonra tutuklanmıştı. Güney Kore Kültür  Bakanlığı kara liste konusunda sanatçılardan özür dilemiş ve bu tür olayların bir  daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınacağını duyurmuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.