Güney Kore'de bankaların Bitcoin ile ticaret yapması yasaklandı

Güney Kore, ülkedeki finans kurumlarının Bitcoin gibi sanal para birimleriyle ticaret yapmasına yasak getirdiğini duyurdu

13 Aralık 2017, Çarşamba 14:59
A A
Güney Kore'de bankaların Bitcoin ile ticaret yapması yasaklandı
Güney Kore Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada ülkedeki finans kurumlarının sanal para birimleri ile işlem yapmasının yasaklanacağı duyurdu. Yasağa kurumların sanal para satın alması, sahip olması ya da teminat olarak tutması dahil edildi. 
 

ICO İŞLEMİ YASAKLANDI


Başbakanlık şirketlerin yeni çıkan sanal para birimlerini gerçek para karşılığında yatırımcılara satması işleminin de (Initial Coin Offerings- ICO) yasaklanacağını duyurdu.

Sputnik'in aktardığı habere göre, hükümetin ayrıca spekülasyon ve olası dolandırıcılıkların önüne geçmek için yatırımcıları koruma kurallarını güçlendireceği ifade edildi.
 

BITCOIN İLE TİCARET TAMAMEN YASAKLANMADI


Açıklamanın ardından Güney Kore'nin en büyük Bitcoin borsası Bithumb'daki fiyatlar yaklaşık yüzde 5 oranında değer kaybetti.

Ancak Başbakanlık daha önce çıkan spekülasyonların aksine ülkede Bitcoin ticaretini tamamen yasaklamadı ya da Bitcoin'den elde edilen gelirlere vergi uygulaması getirmedi.
 

BITCOIN İŞLEMLERİNİN YÜZDE 20'Sİ GÜNEY KORE'DE YAPILIYOR


Güney Kore sanal para birimlerinin ticaretinde çok önemli bir merkez haline gelmiş, küresel Bitcoin işlemlerinin yaklaşık yüzde 20'sinin bu ülkede yapıldığı açıklanmıştı. Ülkede çoğu küçük çaplı yatırımcı olan 1 milyon Güney Koreli'nin Bitcoin'e sahip olduğu belirtiliyor. 

Talebin çok yüksek olması nedeniyle tek bir Bitcoin'in fiyatı ABD'ye göre ülkede yüzde 20 daha yüksek.

Bu yıl dünya genelinde Bitcoin fiyatları rekor hızla uçuşa geçmiş, ocakta 1000 dolardan az olan tek Bitcoin'in fiyatı geçen hafta 17.000 dolara ulaşmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.