Güney Kore'nin geliştirdiği corona virüs uygulamasında sistem açığı çıktı

Güney Kore'nin geliştirdiği corona virüs uygulamasında sistem açığı çıktı

Güney Kore'nin corona virüs mücadelesi kapsamında geliştirdiği mobil uygulamada sistem açıkları keşfedildi. Uzmanlar hacker'ların bu açıklardan faydalanarak kişilerin özel bilgilerine ulaşabileceği uyarısında bulundu.

22 Temmuz 2020, Çarşamba 13:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güney Kore’de hükümetin salgının ilk günlerinde ortaya koyduğu ve hasta takibinin yaptığı mobil uygulamada sistem açığı tespit edildiği öğrenildi. ABD basınında çıkan haberlere göre, mobil uygulamadaki sistem açığı nedeniyle binlerce kişinin kredi kartı ve diğer kişisel bilgileri tehlikeye girdi.

Coğrafi olarak salgının ilk görüldüğü Çin'e yakın bir konumda olan ülke buna rağmen aldığı önlemler ile salgını kontrol altına almış durumda. 51 milyon nüfusa sahip olan Güney Kore'de yaklaşık 14 bin vaka saptanırken virüs nedeniyle 297 kişi hayatını kaybetti, 12 bin 698 kişi ise iyileşti. Güney Kore'nin bu başarısının altında yatan nedenlerden birisi olarak geliştirdiği mobil uygulama gösteriliyor. 

Güney Kore hükümeti salgının ilk günlerinde Covid-19 benzeri virüs taşıyan kişilerin cep telefonu, kredi kartı ve diğer bilgilerini yüklediği bir uygulama geliştirdi. Söz konusu uygulama sosyal medya üzerinde paylaşılarak, halk uyarılıyor. Bu bilgi sayesinde testi pozitif çıkanlarla temas yaşayanlar haberdar ediliyor. Ancak ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ta yer alan habere göre, söz konusu uygulama sistem açıklarına da ev sahipliği yapıyor.

Aynı habere göre, söz konusu açık sayesinde uygulamayı kullanan kişilerin adı, telefon numarası ve gerçek zamanlı lokasyonuna erişim sağlanabiliyor. Söz konusu uygulama Güney Kore'de 162 bin akıllı cihaza indirildi.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER iPhone 12 ailesinin Türkiye fiyatları ortaya çıktı