Güngör Uras son yolculuğuna uğurlandı

Güngör Uras son yolculuğuna uğurlandı

Ekonomi dünyasının duayen ismi Prof. Dr. Güngör Uras son yolculuğuna uğurlandı.

22 Ağustos 2018, Çarşamba 13:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Milliyet gazetesi köşe yazarı ünlü ekonomist Güngör Uras, 85 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir sağlık sorunları yaşayan ve Amerikan Hastanesi'nde tedavi gören Güngör Uras bugün Bebek Camii’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Güngör Uras’ı yıllarca adlarını zikrederek ekonomi anlattığı Ayşe Teyze ve Ali Rıza Amca da uğurladı. Bebek Camisi’nde düzenlenen cenaze töreninde, Güngör Uras’ın eşi Nuran Uras, kızı Elif Uras ve torunu Lukas Ali taziyeleri kabul etti.

VAHAP MUNYAR: YETİŞMEMDE ÇOK BÜYÜK KATKISI VAR

Cenaze törenine katılan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, Güngör Uras ile anısını anlattı. Munyar şunları söyledi: Müthiş birikimi olan bir büyüğümüzdü. O birikimi hem kitapları hem gazete yazılarıyla bize yansıttı. 1979'da tanıdım Güngör Uras'ı. Benim de yetişmemde çok katkısı vardı. 2009 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suudi Arabistan ziyaretine beraber katıldık. Telefon etti 'Acaba bize umre fırsatı verirler mi? ' dedi. O telefonun arkasından 'Hazırlıklı olun yapma şansınız olabilir' dediler bize. Birlikte umre yapma şansımız oldu. Umre'yi tamamlandıktan sonra sordum 'Nasıl hissediyorsun?' diye. '3. turda tıkandım sonra ne olduysa açıldım tekrar yapabilirim' dedi. 

Demirören Medya Grubu Başkanı ve Milliyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, Güngör Uras'ın ailesine taziyesini iletti.

Namazın ardından Güngör Uras'ın cenazesi Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

GÜNGÖR URAS KİMDİR?

22 Temmuz 1933 tarihinde doğan Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras Türk gazeteci ve yazar. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da TED Yenişehir Koleji’nde tamamlayan Güngör Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ‘Mali Şube’sinden mezun oldu, 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğe hak kazandı, 1994’te Marmara Üniversitesi’nde Profesör oldu.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 – 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi Başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl, Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarlığını sürdürdü. Uras en son Dünya ve Milliyet gazetelerinde yazıyordu. Evli ve bir çocuk babasıydı.

Güngör Uras, 1980 yılından itibaren Prof. Dr. T. Güngör Uras, T. Güngör Uras, Güngör Uras, Tevfik Güngör, Ali Rıza Kardüz imzaları ile 10.000 civarında makale yazdı.

YAYINLARI

Halk Kredisi ve Türkiye'de Tatbiki, Ege Matbaası, Ankara 1955

Küçük Sanayiciler İçin Kooperatif, Ajans Türk Matbaası, Ankara 1965,

Gelişmekte Olan Ülkelerde Tarım Kooperatifleri, ( Margeret Digby'den tercüme), Doğuş Matbaası, Ankara 1966

Tarım Kooperatifleri ile Devlet Arasındaki İlişki, Doğuş Matbaası, Ankara 1966

İkinci Beş Yıllık Plan Özel Sektör İçin Neler Getiriyor? Odalar Birliği Basımevi, Ankara 1967

What will the Second Five car Development Plan Bring to the Private Sector, Odalar Birliği Basımevi, Ankara 1967

Sanayiciler İçin Teşvik Tedbirleri, Kağıt ve Basım İşleri A.Ş., İstanbul 1968

Devalüasyon Öncesi ve Sonrası Ekonomik Gelişme Politikası, Odalar Birliği Basımevi, Ankara 1971

Recent Economic Policies in Turkey, Odalar Birliği Basımevi, Ankara 1971

Tarım Satış Kooperatifleri Sistemi Yoluyla Tarım Ürünleri Fiyat Destekleme Politikasının Finansmanı Sorunu, Şark Matbaası, Ankara 1971

Türkiye'de Sermaye Piyasası, Şark Matbaası, Ankara 1973

Türkiye'de Yabancı Sermaye Yatırımları, Formül Matbaası, İstanbul 1979

Borsa, Sabah Yayını 1990

Turkey, From Ten Thausand Years of Civilization to the Present ( Yılmaz Karakoyunlu ile ortak yayın) Creative Yayıncılık 1991

Ekonomide Özal’lı Yıllar (1980 – 1990) Afa Yayını 1993

  

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kocaeli İl Sağlık Müdürü'nden önemli aşı açıklaması