Günlük diyetinize 6 kuru erik eklerseniz ne olur?

Kuru erik, çoğu zaman gör ardı ettiğimiz bir atıştırmalık. Peki her gün kuru erik yemenin birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Kuru erik, kilo vermeye, sindirimi düzenlemeye, kemikleri güçlendirmeye ve kan basıncınızı dengelemeye yardımcı olabilir. Üstelik günde sadece 6 kuru erik tüketerek bunu başarabilirsiniz.

23 Şubat 2021, Salı 14:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- VÜCUT FONKSİYONLARINI DÜZENLER

1- VÜCUT FONKSİYONLARINI DÜZENLER

100 gram kuru erikte 732 mg potasyum bulunur. Potasyum, birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olan bir makromineraldir. İnme riskini azaltır, kemik sağlığına iyi gelir, sağlıklı kas yapmanızı sağlar.

2- KAN YAPAR

Kanınızda yeterince demir olmadığı zaman kansızlık yaşayabilirsiniz. Kansızlık da yorgunluk, kalp ve akciğer problemleri yaşatır ve hamileler için büyük risk demektir. Kuru erik, iyi bir demir kaynağıdır.

3- SİNDİRİMİ DÜZENLER

3- SİNDİRİMİ DÜZENLER

İyi bir lif kaynağı olan kuru erik, sağlıklı sindirimin anahtarıdır. Bağırsak hareketlerini uyarmaya yardımcı olan doğal bir müshil olan sorbitol içerir. Yine de günde 6'dan fazla kuru erik yememek gerekiyor.

4- İDRAR YOLLARINI DÜZENLER

Kabızlık çekiyorsanız, idrar yollarınıza fazla baskı yaptığınız için sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Kuru erik, kabızlığı giderir. Dolayısıyla da sık sık idrara çıkma ihtiyacınız ortadan kalkar ve idrar yollarınız düzene girer.

5- KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

5- KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Lif içeren kuru eriklerden her gün düzenli olarak tüketirseniz, kilo vermeniz ve verdiğiniz kiloyu da korumanız daha kolay bir hale gelebilir.

6- KEMİKLERİN GÜÇLENMESİNE YARDIMCI OLUR

Osteoporoz riski taşıyan insanların beslenmelerine daha çok dikkat etmesi gerekir. Menopoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan araştırmada, düzenli olarak kuru erik tüketen kadınların osteoporoza yakalanma oranlarının daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

7- KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

7- KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

Yüksek kan basıncının semptomları bazen görünmez olabilir. Yüksek kan basıncı, böbrek ve kalp hastalığına neden olabilir. Birçok besin kan basıncını düşürme potansiyeline sahip. Kuru erik de bunlardan biri!

8- VİTAMİN DESTEĞİ VERİR

Vitamin eksikliği çekiyorsanız, düzenli olarak kuru erik tüketmeniz işe yarayacaktır. İçerdiği A vitamini ile göz ve beden sağlığınıza, C, K ve B6 ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur. Kuru erik ayrıca bakır ve manganez bakımından da zengindir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dwayne Johnson olmak kolay değil: Egzersiz rutinini paylaştı