Günlük tüketilmesi gereken su miktarı nasıl hesaplanır?

Günlük su tüketim miktarı organ sağlığımızdan cilt sağlığımıza kadar bütün vücudumuz için oldukça önemli. İdeal su tüketimi kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, ideal su tüketiminin nasıl hesaplandığını anlattı.

14 Mayıs 2020, Perşembe 10:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İdeal su tüketimi kişinin boyu ve kilosuyla ilişkili olarak hesaplanır. Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, ideal su tüketiminin nasıl hesaplandığını hakkında bilgi verdi. 


Böbreklerin insan vücudunda, kan dolaşımındaki atık ürünlerin vücuttan atılmasını mümkün kılan hayati işlev sahibi organlar olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, bu nedenle kalp, akciğer, karaciğer gibi böbrek sağlığının da ciddi bir konu olduğunun altını çizdi. Kiloya göre tüketilmesi gereken su miktarını birbir iletti. İşte, kiloya göre su tüketimi...

70 Kilo birisi günde 2 litre

70 Kilo birisi günde 2 litre

Su tüketiminin önemine vurgu yaptıktan sonra herkesin kilosuna göre tüketmesi gerektiği su miktarı hakkında Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, "Sıvı kaybı vücuttaki enzimatik faaliyetlerde bozulmaya yol açarak baş ağrısı, yorgunluk ve halsizliğe sebep olmaktadır. İdeal su aldığımıza kendi idrar rengi ve idrar miktarımıza bakarak karar verebiliriz. Almamız ideal olan su miktarını kilomuza göre de hesaplayabiliriz. Bu hesaplamada su tüketimi; 10 kilogram bir insan için 300-400 ml, 20 kilogram için 600 ml, 30 kilogram için 900 ml, 45 kilogram için 1250 litre, 55 kilogram için 1.5 litre, 65 kilogram için 1750 litre, 70 kilogram için 2 litre, 80 kilogram için 2 bin 250 litre, 90 kilogram için 2.5 litre olmalıdır." şeklinde açıkladı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gülüş bozukluğu öz güveni etkiliyor