Güvenlik görevlileri dinlendi

Manisa'da, 8 aylık hamile eşi 22 yaşındaki Burcu Çapar'ı çocuğunun gözleri önünde darp ederek öldürdüğü iddia edilen Semih Çapar'ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi

02 Mart 2015, Pazartesi 20:38
A A
Güvenlik görevlileri dinlendi

Burcu Çapar’ın ailesi iki ayrı Adli Tıp Kurumu tarafından verilen ’Düşme veya düşme neticesinde yaşanmış travma gerekçesiyle ölüm’ raporuna itiraz etti. Dava, Burcu Çapar’a acil serviste müdahale eden doktorun dinlenmesi ile ölen genç kadının 5 yaşındaki kızının olay günü CD’ye kaydedilen ifadesinin dinlenmesi için erteledi.

Manisa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki üçüncü duruşmaya; tutuklu sanık Semih Çapar, öldürülen Burcu Çapar’ın babası Süleyman Akyol, annesi Fatma Akyol, sanığın avukatı Emin Uz, Burcu Çapar’ın ailesinin avukatı Manisa Barosu tarafından atanan Mehmet Özyolcu katıldı. Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Manisa Platformu ile Manisa Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri de duruşmayı izledi.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ DİNLENDİ


Üçüncü celsede Burcu Çapar’ın getirildiği CBÜ Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Acil Servisi’nde görevli güvenlik görevlileri Bünyamin Savaş ile Murat Duygulu dinlendi. Olay gününü anlatan güvenlik görevlisi Bünyamin Savaş, "Olay günü iki araba geldi. Arkadaki araba durduktan sonra acil sedye istediler. İki hastane personeli ve benle bir güvenlik görevlisi arkadaşım arabanın arkasındaki baygın halde bulunan kadını indirmeye çalıştık. Kadının bilinci kapalıydı. Sonra sedyeye bindirdik ve Acil Servisi’nin yoğun bakım bölümüne götürdük. Sonra doktor Semih Çapar’ı çağırdı ve ne oldu diye sordu. Sanık Çapar, ’Kaza yaptık’ dedi. Ancak doktor ’Doğruyu söyle bu kaza değil. Eşini Dövdün mü’ dedi. Sonra çapar dövdüğünü itiraf etti. Biz de Semih Çapar’ı alıp acildeki polis noktasına götürdük. Görebildiğim kadarıyla Burcu Çapar’ın yüzünde morluklar vardı. Ayrıca dışarıda sonradan öğrendiğim Semih Çapar’ın babası ile amcası arasında ’adam oldu da karısını dövmeye başladı’ şeklinde konuşmalara şahit oldum. Ayrıca Semih Çapar’ın babası, oğluna iki de bir küfür edip duruyordu" dedi. Bir diğer güvenlik görevlisi Murat Duygulu da Burcu Çapar’ın hastaneye geldiğinde bilincinin kapalı olduğunu, kendisinin de eşini dövme nedenini sorduğunda Semih Çapar’ın ’Çok sevdiğim bir aile büyüğüme laf söyledi’ şeklinde cevap verdiğini dile getirdi.

SEVGİLİ İDDİASINI REDDETTİ

Güvenlik görevlilerinin ardından katil zanlısı Semih Çapar’ın sevgilisi olduğu iddia edilen S.Ç. dinlendi. S.Ç., "Olay günü düğün bittikten sonra eşime Semih’in arabasına bineceğimi söyledim. Tam arabaya bineceğimiz sırada Burcu Çapar bana ’sen nasıl binersin arabaya yüzsüz’ şeklinde tepkide bulundu. Sonra eşim kolumdan çekti, arabaya binmedik. Araç hareket ettikten bir dakika sonra bir çığlık ve fren sesi duyduk. Sesi duyduğumuz yere gittiğimizde hiçbir şey bulamadık" dedi. Hakimin ’Semih Çapar’la bir ilişkiniz var mıydı’ sorusuna S.Ç., "12 yıl önce okuldan arkadaşlığımız vardı kendisi ile. Evlendikten sonra hiç görüşmedik. Eşimle Semih’in arası çok iyiydi. Kimi akşam birlikte çıkarlar ve nereye gittiklerini bilmezdim. Ben de eşimin beni aldattığını sanarak Semih’i birkaç kez aradım. Nereye gittiklerini sordum. Ama cevap alamadım. Şimdi bana Semih ile ilişkim olduğunu söyleyerek çamur atmaya çalışıyorlar. Benim Semih ile ilişkim yok. Bunun yüzünden eşimden boşanıyorum ve köyümü terk ettim" diye konuştu.

Ardından Burcu Çapar’ın ailesinin avukatı Mehmet Özyolcu, mahkemeye Semih Çapar ile S.Ç.’nin görüşme kayıtlarını sunarak, "Yaşanan olaydan önce de S.Ç. ile Semih Çapar’ın 14 dakikalık görüşme kaydı vardır" dedi. Bu iddia üzerine S.Ç. "Eşimi sordum" cevabını verdi. Avukat Özyolcu, görüşme raporlarının incelenmesini talep etti.

Avukat Özyolcu, Burcu Çapar ile ilgili olarak İzmir ile İstanbul adli tıp kurumlarının verdiği ’düşme veya düşme neticesinde yaşanmış travma gerekçesiyle ölüm’ raporlarını kabul etmediklerini söyledi. Avukat Özyolcu, Burcu Çapar’ın 5 yaşındaki kızı E.C.’nin psikolog ve hakim eşliğinde görüntüye alınan olay günkü ifadesinin dinlenmesi talep etti. Avukat Özyolcu, olay günü Burcu Çapar’a acil serviste ilk müdahaleyi yapan doktorun da tanık olarak dinlenmesi talebinde bulundu.
Sanığın Avukatı Emin Uz, adli tıp raporlarında bir yanlışlık bulunmadığını öne sürerek, "Hem İzmir hem İstanbul Adli Tıp’ın verdiği raporda düşme veya düşürülme sonucu yaşanan travmaya bağlı ölüm ibaresi yer almaktadır. Asla darp veya cebir sonucu yaşanan bir ölüm denmemektedir. Bu nedenle müvekkilimin kesin bir delil olmadığı gerekçesiyle beraatini istiyorum" dedi.

Sanıkların ve avukatların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, Burcu Çapar’a acil serviste ilk müdahaleyi yapan doktorun dinlenmesi ve 5 yaşındaki E.C.’nin CD’ye alınmış ifade görüntüsünün izlenmesi için davayı 28 Nisan’a erteledi.

Duruşma sonrası Burcu Çapar’ın babası Süleyman Akyol, damadı Semih Çapar’la ilişkisi olduğu iddia edilen S.Ç.’nin kızının cinayetine yardımcı olduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, "Onların kökünü kazıyacağım. Onlar yalanlarının içinde boğulup gidecek" diye konuştu.

KADINLAR İÇİN AYRI BAKANLIK TALEBİ

Duruşma öncesi adliye önünde Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Manisa Platformu üyeleri, basın açıklaması yaptı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de gruba destek verdi. Platform üyeleri adına konuşan Sanem Deniz Kural, "Kadın cinayetlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önleyemez. Artık kadınlarımız için ayrı bir bakanlık oluşturulsun. Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve ölüm olaylarının artığı bir ülkede kadınlarımız için ayrı bir bakanlık kurarak bunlara ’Dur’ demek zorundayız. Bunun için yeni bir anayasa istiyoruz. Cinsiyet eşitliği sağlayan yeni bir anayasa istiyoruz. AKP hükümetine buradan sesleniyoruz. Kadın cinayetlerini sizin kadın düşmanı politikalarınız durduramaz. Artık bizlerin bu taleplerini dikkate alırsanız bu kadın cinayetlerini durabilir. Kadın cinayetlerinin durması için mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ


İşsiz Semih Çapar’ın, Manisa’nın Kalemli Mahallesi’nde 17 Mayıs 2014’te bir yakınlarının düğünden evlerine dönerken, 8 aylık hamile eşi Burcu Çapar’ı, 5 yaşındaki kızının gözü önünde araçtan attıktan sonra karnına ve başına vurarak darp ettiği ileri sürülmüştü. Hastaneye kaldırılan Burcu Çapar yaşamını yitirirken, Semih Çapar tutuklanmıştı.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)-
 

Sıradaki haber yükleniyor...