Güvenlik güçleri için 'robotik el' tasarladı

Sivas’ta oturan lise öğrencisi 17 yaşındaki Ebubekir Bacak, terör olaylarında bombalara uzaktan müdahale edebilmek için hareketi kopyalayan 'robotik el' tasarladı

29 Mayıs 2017, Pazartesi 15:11
A A
Güvenlik güçleri için 'robotik el' tasarladı
Sivas’ta Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Raylı Sistemler Bölümü 11’inci sınıf öğrencisi Ebubekir Bacak, okuldaki 3 boyutlu yazıcıdan yararlanarak hareketi kopyalayan robotik elin yapımını yaklaşık 3 ayda tamamladı.

Robotik elin yaklaşık 200 liraya mal olduğunu söyleyen Ebubekir Bacak, amacının asker ve polislerin bomba gibi patlayıcıları uzaktan etkisiz hale getirebilmesine olanak sağlamak olduğunu belirtti.


KABLOSUZ HALİNİ DE YAPACAK
Hareketi kopyalayan robotik elin yapım aşaması ve amaçları hakkında bilgi veren Ebubekir Bacak, "Eldeki flex sensörler sayesinde mikro işlemciye bilgi gidiyor ve mikro işlemci de koldaki motorları hareket ettirerek eli oynatıyor. Özellikle bomba imha gibi durumlarda uzaktan müdahale edilebilmesi, can ve mal kaybı yaşanmasını engellemek için bunu düşündük. Örneğin geçen yıl bir olay olmuştu. Bomba imha edilirken memurumuz uzaktan silahla vurulmuştu. Bu tür olayların yaşanmaması için robotik kolu tasarladık. Önce 3 boyutlu yazıcıdan el için gerekli olan çıktıları aldık. Daha sonra birleştirdik ve motorları bağladık. Mikro işlemcinin programlanması biraz uzun sürdü. İnşallah seneye daha da geliştirip kablosuz halini yapmak istiyorum."

Hüsnü Ümit AVCI-Hüsne AKKAYA/SİVAS, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.