Güvensizlikle başa çıkmanın yolları

Herhangi bir ilişkinin temelini sarsabilecek böyle bir aşama güvensizliktir. Altta yatan güvensizlik sorunları, ilişkinizi uzun vadede ciddi anlamda tehdit edebilir. Temeli olmayan sürekli güvensizlikler, kendinden şüphe etmenin sonucundan başka bir şey değildir ve yıkıcı olabilir. Güvensiz olmak bir yere kadar iyidir ama aşırı olan her şey zehirlidir. Biraz fazladan çaba harcarsanız ve sizi sıkıştıran olumsuzlukları bırakırsanız, pozitif olmanın farkını fark edeceksiniz.

27 Temmuz 2021, Salı 10:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bugünle geçmişi karşılaştırmaktan vazgeçin

Bugünle geçmişi karşılaştırmaktan vazgeçin

Elinizde çözülmesi gereken bir şey varsa ve şimdiki partnerinizi geçmişinizle karşılaştırırsanız, kıyameti hecelersiniz. Geçmişte yaşanan sorunlar geçmişte kalmıştır, şimdiki sorunlarınıza odaklanırken geçmişe dair doneleri kullanmaktan vazgeçin. Bu yükten kurtulmak için her gün olumlamalar kullanın. Geçmiş bir nedenden dolayı geçmiştir ve kontrolünüzde olmayan bir şeye odaklanmak sizi tamamen tüketebilir. Daha iyi bir geleceğe yol açabilmek için geçmişinize sahip olmaya çalışın.

Sorun aramaktan vazgeçin

Sorun aramaktan vazgeçin

Güvensizlik duygusu ruhunuza hakim olduğunda ortaya çıkan acı gerçeklerden biri, görünür olmadıklarında problemleri aramaya meyilli olduğumuzdur. Bu yanlış anlaşılmaya neden olur ve kavgalara yol açabilir. Her şeyi olduğu gibi kabul etmeye ve aslında göremediğiniz şeyleri sorun yaratmaktan vazgeçin. Durumları kafanızda kurup durmak yerine eşinizle iletişim kurarak durumu daha iyi hale getirilebilirsiniz. Sizi rahatsız eden her şeyi açıklayıp konuşarak kendinize sağlıklı bir ilişki sağlayın. 

Kendinize özgü olun ve kendinize güvenin

Kendinize özgü olun ve kendinize güvenin

Her şey önce kendinizle başlar. Kendinizle sağlıklı bir ilişki kuramıyorsanız, bunu başkasından beklemek zordur. Güvensizliğinizin temel nedeni içinizde ortaya çıkar. Kendiniz üzerinde çalışmak için kendinize karşı dürüst olmanız gerekir. Ne hissettiğinize sahip çıkın - olumsuz veya olumlu. Kendinizi geliştirmeye çalıştığınızdan emin olun. Siz kendinizi sevdiğinizde ve kendinize güvendiğinizde eşinizinde aynı şeyi hissettiğini göreceksiniz. 

Kurmayı ve analiz etmeyi bırakın

Kurmayı ve analiz etmeyi bırakın

İnsan zihni, istenmeyen durumlar için senaryolar yaratma eğilimindedir. Bir kişiye karşı tüm algımız değişene kadar bunu fark etmeyiz. Güvensiz olmanın en yaygın belirtilerinden biri, her durumu fazla düşünmektir. Güvensiz insanlar, kendilerine ne kadar sevildikleri söylense de sevilmediklerini hissedebilirler çünkü hayal güçleri gereksiz şüpheler yaratır. Bu, önünüzde olanın tadını çıkarmanızı engelleyecektir. Partnerinizin ne düşündüğünü sürekli merak ediyorsanız, onların arkadaşlığından zevk almaya vaktiniz yok. Sözlerini ve hatta sessizliklerini aşırı analiz etmeyi bırakın. 

Kendinizi dinleyin ve güvenli alanlarınızı belirleyin

Kendinizi dinleyin ve güvenli alanlarınızı belirleyin

İlişkilerde yaşadığınız belirli durumları saptayın ve bu durumlarda ne gibi duygular hissettiğinizi, bu hisleri yaşarken ne gibi düşüncelerin aklınıza geldiğini saptamaya çalışın. Belirgin olumsuz duygular yaşarken nasıl davrandığınızı anlamaya çalışın. Kötüye kullanıldığınızın açık olduğu ilişkilere mesafe koyun. Sizi güvende hissettirecek, şefkatli insanlarla ilişki kurun ve bu tarz kişilere kendinizi daha fazla açın. Geçmişte güveninizi sarsan anılarınızı ve bunlarla ilgili hislerinizi profesyonelce çalışabileceğiniz bir uzman bulun.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mutlu bir evlilik isteyen çiftlere 5 temel ilke